Yıldız Teknik Üniversitesi Sinema Kulübü öğrencilerinin bu yıl 22-26 Mayıs tarihleri arasında 10.sunu gerçekleştireceği Yıldız Kısa Film Festivali’nde heyecan yükseliyor. Gösterimler Yıldız ve Davutpaşa kampüslerinde izleyiciyle buluşuyor. Festivalin yarışma bölümüne 65 okuldan 250’nin üzerinde katılım olurken, gösterim filmleriyle birlikte toplamda 450 başvuruya ulaşıldı. Festival ekibinden oluşan ön jürinin değerlendirmesi sonucu “Kurmaca” ve “Deneysel” kategorilerinde 10’ar film finalist olmaya hak kazandı. Bu yıl yeterli sayıda başvuru yapılmadığı için canlandırma kategorisi iptal edildi.

Ön elemeyi geçen filmler; yönetmen Cemil Ağacıkoğlu, oyuncu Derya Alabora, görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış, senarist Başar Başaran, yapımcı Bülent Doruker, müzisyen Çiğdem Erken, kurgucu Çiçek Kahraman ve sanat yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler tarafından değerlendirilecek.

Festival programında atölyeler, açık hava gösterimleri, söyleşiler ve daha birçok etkinlik yer alıyor. Hafta boyunca etkinliklere katılabilmek için Biletino‘dan ücretsiz olarak biletinizi temin edebilirsiniz. (Okulumuz dışından katılacak misafirlerimiz tüm etkinlikler için bilet almak zorundadır. Gala gecesi için Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin de bilet alması gerekmektedir.)

 

Kurmaca kısa film finalistleri

-Ömer Ferhat Özmen – Beyoğlu Sineması
-Ayris Alptekin – Ground Level
-Ali Kuşlar – Kefaret
-Rıdvan Yavuz – Kuyu
-Derin Biricik – Mümkün Hayatların En Güzeli
-Metehan Şereflioğlu – 7 Santimetre
-Bilal Korkut – Ekmeğimi Kazanırken
-Ciwan Zengin – Mara
-Tunahan Kurt – Müdür
-Muaz Güneş & Emrah Doğru – Yumurta

 

Deneysel kısa film finalistleri

-Mehmet Erol – Çatlak
-Ömer Sami Ciminli – Impasse
-Volkan Güney – Kemik
-Ozan Can Durdu – Stare
-Şerafettin Özkan – Âmâ
-Cemre Yılmaz – Hedef
-Burcu Keskin – A Short Film for Nothing
-Hüseyin Urçuk – Entropi
-Ayşe Nur Fidan – Geçmiş Zamanın Rivayeti
-Onur Doğan – C.O.D

 

Seçkiler listesi

-Serdal Doğan – Pipet
-Sezen Kayhan – Elene
-Serdar Önal & Ömer Çapoğlu – Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film
-Ceyda Su Erden & Melis Menküer – Muet
-Canberk Şimşek – 683
-Deniz Koray Yılmaz – Sami Morhayim – Meçhul
-Bilal Fatih Çalışkan – Bir İsmail Bir Yakup
-Yusuf Emre Yalçın – Sisifos
-Rufat Alizade – Tufula
-Caner Kaldı – Ölüler
-Teoman Küçükeren – Eureka
-Batuhan Köksal – Arkhe
-Ramazan Kılıç – Penaber
-Serdal Doğan – Pipet
-Mehmet Ali Sevimli – En Yeni Gerçekçilik
-Abdullah Ercan Tulunay – Sorgu Odası
-Yusuf Oranlı – Emre Kızılçim – Anadolu’da Carmen Ruhu
-Emre Aydın – 1Nokta8
-Sinan Mahmutoğlu – Dilsiz
-Selçuk Demirci – Alt
-Osman Yazıcı – İt
-Murat Tümer – Dört Zait
-Mehmet Gülkanat – Birinci Tekil Şahıs
-Fuat Kurtoğlu – Her Biji
-Turan Haste – Hasat Zamanı
-Atilla Ünsal – Sonra Uyandım
-Rıfat Erkek (Yapımcı-Film sahibi) – Siren
-Furkan Yazgeç – Bekleyiş
-Berkay Hasbay – Tel
-Batuhan Kurt – Hudut
-Çağatay Çelikbaş – Aktör
-Özgür Demirci – Uzaktaki Kadın
-Atakan Göktepe – Boş Koltuklar
-İlhan Kaya – Kendi Kendine
-Cemre Yılmaz – Lâl
-Oğuz Turan – Uğrak