Kısa İyidir  olarak “Kısa filmin de pazarlaması olur mu?” atölyesi ile etkinliklerinde yer aldığımız 18. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali sona erdi. “Kasım Kedileri” sahiplerini buldu  ve işte geldik İstanbul’a dönünce yapılacaklar listesinin birinci sırasına. Bildiğiniz gibi notları temize çekip bir Z raporu patlatma maddesi.

Öncelikle İzmir’de İzmir Kısa Film Festivali’ne özellikle bir atölye ile katılmaktan gerçekten çok mutlu olduk. Nazik davetleri için sayın Yusuf Saygı ve ekibine teşekkür ediyoruz. Sosyal medya ve e-posta hatta whatsapp hattından Türkiye’nin her şehrinden gelen yüzlerce “Buraya da gelin!” mesajından sonra 2017-2018’de atölyeleri artık İstanbul dışına taşımanın gerektiğini idrak etmiştik, ilkini de İzmir’de gerçekleştirerek yola çıkmış olduk.  Yoğun gösterim programı arasında zaman yaratıp atölyeye katılan, hatta İzmir Sanat kapanana kadar bize güzel sohbetleriyle eşlik eden herkese çok teşekkür ederiz. Gerçekten de herkesin çok mutlu göründüğü –ki zaten öyle olduğu– bir atölyeydi. Umarız ki İzmirli sinemacılar için verimli olmuştur. Bu arada yine gelir misiniz sorusu çok soruldu. Davetlere açığız, gelmez miyiz hiç? (Göz kırpan emoji)

Atölyede tanışma fırsatı bulduğumuz harika insanlardan biri de sayın Güneş Şener’di. Kendisi Hayalet Mektebi Sinema Sanat Derneği başkanı. Aynı zamanda Mustafa Akkad Sinema Okulu’nun da başında. İzmir’de üretim açısından harika işler başarmış ve devam ediyor. Eğer İzmir’de iseniz, kendisini bulun ve mutlaka tanışın -on numara muhabbeti var- detaylı bilgi için gencsinemacilar.com 

Ayrıca sinemacı olup, Youtube içeriği üreten nadir insanlardan ikisi de filmleriyle İzmir’de festivaldeydi. İlginçtir, hepimiz İstanbul’da yaşıyoruz fakat tanışmamız  İstanbul’da daha zor. O nedenle güzel insanları güzel insanlarla tanıştıran festivalleri kaçırmayın, takip edin. Gelin. Gidin. Yutup dediğin “salçalı ekmek yidik” videolarından ibaret değil, hem Derin hem de Onur kanallarında Youtube videolarının -Vlogların- kaliteli olabileceğini kanıtlıyor, gösteriyor. Efendim kendilerini Onur Doğan – https://www.youtube.com/user/onurddgan ve Derin Biricik – https://www.youtube.com/user/babamdaoyuncu  adreslerinden takip edebilirsiniz.

Bir de eski dostlarla da karşılaşma fırsatı bulduk, beraber pek çok atölye düzenlediğimiz ve pek bi’ sevdiğimiz Oktostore / Oktotech’ten Sinan Şensivas Dijital Sinema Atölyesi ile İzmir’deydi. İpucu verelim 2018’de beraber güzel işler de yapacağız! Takipte kalın efendim.

İzmir gerçekten sakin bir şehir, şehrin ruhu festivale de yansıyor tabii ki. İstanbul’daki festivaller gibi insanı yoran hızlı bir temposu yok. Sinemacılarla oturup, kahve içip muhabbet etmek için harika bir fırsattı İzmir Kısa Film Festivali… Muhabbet dediysem sektör dedikodusu, “n’olcak bu kısa filmcinin hali?” ve “uzuna para bulmak” üzerine… Eee mütemadiyen bolca film festivallerini çekiştirdik, yalan söylemeyelim hiç. Konulardan birisi kısa filmlerde oynayan oyuncuların motivasyonunu arttıracak olan Oyuncu Ödüllerinin yaygınlaşması gerektiğiydi. İzmir Kısa Film Festivali “Umut Vaadeden Genç Oyuncu Ödülü” vererek bizi şaşırttı. Ayrıca umarım ki seneye En İyi Kurgu ve En İyi Görüntü’nün yanına En İyi Müzik Ödülü’de eklenir ki Türkiye’deki diğer festivallere örnek olur. Şimdilik bu kadar fakat bir kaç güne belli ki “Ne olacak bu festivallerin hali?” yazısı gelecek. Eğer sizin de söylemek istediğiniz bir şey varsa bana e-posta yoluyla ulaşın. Beraber söylenelim, iyi geliyor valla.

Kartvizit veremediğim, yoğunluktan ancak ayaküstü konuşabildiğimiz dostlar. İrtibatı kopartmayalım bana selcuk ( at ) kisaiyidir.net adresinden ulaşabilirsiniz. Bir e-posta kadar uzaktayım.

Gelelim hangi film ne ödül aldı? Altın Kediler kimlere gitti göz atalım hemen!

Kurmaca (Ulusal)

En İyi Film
Toprak / Yönetmen Onur Yağız
En İyi İkinci Film
Kapan / Yönetmen Korhan Günay
En İyi Üçüncü Film
Bir İş Görüşmesi / Yönetmen Alkım Özmen

Kurmaca (Uluslararası)

En İyi Film
Heyvan (Animal) / Yönetmen Bahram Ark, Bahman Ark
En İyi İkinci Film
Limbo / Yönetmen Konstantina Kotzamani
En İyi Üçüncü Film
8 Minutes / Yönetmen Giorgi Gogichaishvili, Davit Abramishvili

En İyi Belgesel
Uzaktaki Kadın / Yönetmen Özgür Demirci
En İyi Animasyon
Vadi / Yönetmen Can Erkan, Salih Toprak
En İyi Deneysel
Elli Altı / Yönetmen Dilara Şahin
En İyi Kurgu
Toprak / Yönetmen Onur Yağız

En İyi Görüntü Yönetmeni
Emre Pekçakır
Beyoğlu Sineması / Yönetmen Ömer Ferhat Özmen

En İyi Umut Vaat Eden Genç Oyuncu
Orhan Öztokat / Mümkün Hayatların En Güzeli / Yönetmen Derin Biricik

En İyi Umut Vaat Eden Genç Oyuncu
Miray Şahin / Tel /  Yönetmen Berkay Hasbay

ve ayrıca üniversite öğrencilerinin oyları ile belirlenen Migros Gençlik Ödülü ise
yönetmenliğini Serpil Altın’ın yaptığı Yüzme Öğreniyorum‘a verildi.

O zaman ne diyoruz her festivalden sonra… Seneye görüşürüz!

Film Festivallerinden Haberler

Sinemacı, Işık ayağı, Proje adamı, Parazit Film'de parazit! Altan Çamlı'nın uzak akrabası, Aircraft Structural Specialist?, en sevdiği uzay gemisi USCSS Nostromo, favori kahramanı papa midnite!