Uzun metrajdan kısa filme kadar tüm sinemacılar ses ve müziğin film içindeki önemi konusunda hemfikir. Peki bu kadar önemli bir unsurun festivallerde temsili, onurlandırılması ve ödüllendirilmesi yeterli mi? Özellikle bizdeki kısa film festivallerinde film müziklerini onurlandırma/ödüllendirme çoğu zaman akla bile gelmiyor. Neyse ki bizde olmasa bile yurt dışında film müziği ve sesi konusuna biraz daha önem veriliyor da biz de “örnek olması” için sizlerle paylaşabiliyoruz. Uluslararası Ses ve Film Müziği Festivali (International Sound & Film Music Festival) de bunlardan biri. Festivalin “En İyi Film” gibi yönetmene, yapımcıya yönelik ödülleri yok ama sadece filminize emek veren sesçi ve müzisyen arkadaşlarınızı onurlandırmak için bile mutlaka katılmanız, bu arkadaşlarınızı katılmaları için cesaretlendirmeniz gerek. Başvurunun ücretsiz olduğu festivale uzun metraj, belgesel ve kısa filmlerde ses miksajı ve/veya film müziği dalında katılabilirsiniz.

 

Son Başvuru Tarihi :  1 Eylül 2018

İnternet sitesi için tıkla!

Başvuru için tıkla!

 

The festival’s mission is promoting the importance of film music and its composers, as well as film sound. The festival’s goals are to originate and encourage discussions, connecting people, advising, educating young composers, but also other people, through discussion panels, seminars, film market and media publishing; we tend to start and maintain creative and constructive discussions about that indelible link between film and music.

 

Awards & Prizes

The Crystal Pine Award for best film scores and sound will be awarded in the following categories:
1. Feature Film – up to 10 nominations
2. Documentary Feature – up to 5 nominations
3. Short film (live-action, documentary and animated) – up to 10 nominations

AND

1. Sound Mixing – up to 5 nominations
2. Sound Editing – up to 5 nominations

Special Crystal Pine Award will be awarded besides these categories for the authors who have composed the best music for the world’s best-known movies in the past year – up to 12 nominations.

Lifetime achievement will be awarded the Golden Pine Award.

 

Rules & Terms

1. Movie/Music/Sound from the film has to be produced within dates which are published for each call separately;
2. The sender must fill online entry form, sign printable form and send a CD/DVD/Blu-ray with the film music/score to ISFMF’ address;
3. Selected films must be in accordance with the categories (feature films – 50 minutes and more, short films – 2 min to 49 min, etc.)
4. The format in which the movie can be sent is DVD, Blu-ray, cine film.

Film Festivalleri ve Kısa Film Yarışmaları

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir