Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz anısına gerçekleştirilen 6. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali; Oyuncu Fatma Girik, Oyuncu Lale Mansur, Oyuncu Deniz Türkali’nin katılımıyla düzenlenen gala gecesi ile sona erdi. Kurmaca, Belgesel ve Canlandırma/Animasyon kategorilerinden toplam 311 filmin katıldığı 6. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nde Kurmaca kategorisi birincisi Evbark filmi ile Pınar Öğünç, Belgesel kategorisi birincisi Gözyaşı Yolu ile Engin Türkyılmaz ve Canlandırma/Animasyon kategorisi birincisi Vadi filmi ile Can Erkan’ın oldu.

 

Forum Mersin tarafından Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz’ı anmak amacıyla düzenlenen 6. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali sona erdi. Forum Mersin Atıf Yılmaz Meydanı’nda gerçekleştirilen galaya; Oyuncu Fatma Girik, Oyuncu Lale Mansur, Oyuncu Deniz Türkali ve çok sayıda davetli katıldı.

Nefise Karatay’ın sunumu ile gerçekleştirilen gala gecesinde konuşma yapan Fatma Girik, geceye katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, “Atıf Yılmaz’ı anlatmak için günler, haftalar yetmez. Atıf Yılmaz’ı onunla beraber yaşamak, film çekmek, onu anlatan kitapları okumak, çektiği filmleri seyretmekle belki tanıtır. Ama en büyük tanıyan Deniz Türkali ondan dinlemek en iyisi” diye konuştu. Ödül almanın sanatçıyı daha güzel işler yapmaya teşvik ettiğini söyleyen Girik, özellikle genç insanlara ödül vermenin de güzel olduğunu kaydetti.

Forum Mersin Müdürü Adem Erol, 2006 yılında hayatını kaybeden Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz’ı aramızdan ayrılışının 11. yılında doğduğu kent Mersin’de sanatı ve ismine yakışır bir organizasyonla anıyor olmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Festival Düzenleme Kurulu Üyesi Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Erkılıç da filmleri ile yarışmaya katılan tüm yönetmenlere ve emeği geçenlere teşekkür etti. Oyuncu Deniz Türkali ise vefa şehri Mersin’e teşekkür etti. Festivalin uzun yıllar devam etmesini dileyen Türkali, desteklerin eksilmeden devam etmesini diledi. Oyuncu Lale Mansur da “Eğer Atıf Ağabey bana inanmasaydı şuan karşınızda olmayacaktım, gitmeden önce bana çok büyük bir hediye verdi, Deniz” dedi.

6. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali Ödül Alan Filmler

Kurmaca Kategorisi

Birincilik Ödülü :  Evbark (Yönetmen : Pınar Öğünç)
Jüri Özel Ödülü : Asfur (Yönetmen : Özlem Çıngırlar)  ve Oyun (Yönetmen : Müfit Güzel)

Belgesel Kategorisi

Birincilik Ödülü : Gözyaşı Yolu (Yönetmen : Engin Türkyılmaz)
Jüri Özel Ödülü : Kamyon (Yönetmen : Burak Türten) ve 301 (Yönetmen : Alican Mansuroğlu)

Animasyon/Canlandırma Kategorisi

Birincilik Ödülü : Vadi (Yönetmen : Can Erkan)
Jüri Özel Ödülü : Hanim Hanım’ın Acayip Hayatı (Yönetmen : Buse Erel)

Film Festivallerinden Haberler

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir