Yönetmenliğini Ridley Scott‘ın yaptığı son Alien filmi Alien Covenant ile hikayenin en başına dönerken özel efektler de her zamanki gibi dikkatimizi çekmişti. Hikayeden biraz arınıp, kim yapmış, nasıl yapmış diye araştırırken bu videoyu bulduk. Bağımsız filmler seviyor olsanız bile bu tarz blockbuster filmler sinema teknolojisini ve sınırlarını takip etmek için birer ders gibi adeta. Her ne kadar bizim sektörde seviyeler henüz Özel Efekte Giriş 101 seviyesinde olsa da aslında mesele teknik yetersizlik değil, parasızlık. Reklam sektörü bu anlamda sinema sektöründen çok daha avantajlı ve çıkan işler de ortada. Dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla ve yeni sinemacıların bu teknolojiye daha hakim olmasıyla zaman içerisinde bütçeyle ilgili sıkıntılar daha çözülebilir olacak. O yüzden videoyu izlerken “vay beee adamlar neler yapmış!” bakış açısından çok biraz vizyon ve teknik gelişin gözüyle bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü emin olun kısa filmlerinizde biraz teknik bilgiyle rahatlıkla uygulayabileceğiniz pek çok fikir edinebilirsiniz. Bunun son yıllardaki en başarılı örneklerinden biri Süleyman Demirel‘in yönettiği Asfalt kısa filmi. İzlemeyenlerin mutlaka bir göz atsınlar. İyi ve sade bir fikrin biraz teknik bilgiyle nasıl başarılı bir filme dönüştüğüne önemli bir örnek. İzlemek için buraya bakabilirsiniz.

 

Gelelim Alien Covenant‘ın özel efektlerine. Filmde toplam 700 planda özel efektler kullanılmış ve bu planların hemen hemen hepsi çok detaylı planlar. Her biri için ne kadar ince detaylarla uğraşmak zorunda kalındığını görünce az çok nasıl yapıldığını bildiğimden açıkçası bana sıkıntı basıyor. İnsan işi değil gerçekten. Tabii benim içine sıkıntı veren bu detayları Ferran Domenech ve Charley Henley yönetimindeki koca bir ekip yapıyor ki bu ekip sinema ve reklamda aralarında Life of Pi, Terminator, Marsian gibi yapımların da olduğu pek çok büyük projenin de özel efektlerini yapmış bir ekip. Bu kadar kompozit bir işi de ancak farklı yeteneklere sahip bir ekiple yapabilirsiniz zaten. Aşağıdaki videoyu izleyin ne demek istediğimi anlayacaksınız. İyi seyirler!

 

Özel Efektler

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir