Geçtiğimiz hafta Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen Antalya Film Forum‘daydık. Burada bir yandan kısa filmcilerle ve sinemacılarla buluşup neler yapabileceğimizi konuşurken bir yandan da elimizden geldiğince etkinliklerden notları aldık ki sizlerle de paylaşabilelim. Dosyanın ilk serisine Asya Sinemasının önemli yapımcılarından biri olan Nansun Shi Ustalık Sınıfı’yla başlıyoruz.  Nansun Shi, Locarno Film Festival’nden “En İyi Bağımsız Yapımcı“, Udine Far East Film Festivali’nden “Yaşam Boyu Onur” ödülü almış, Cannes ve Berlin jürisinde yer almış Hong Kong ve Asya Sineması’nın en önemli isimlerinden biri. Böyle bir isimle aynı havayı solumak bile insanın mesleki anlamda kafasını açıyorken üstüne bir de kendisinin inanılmaz samimi ve esprili anlatımları eklenince salondan hem yeni fikirlerle hem de güçlü bir motivasyonla çıkıyorsunuz.

Ünlü yapımcı ustalık sınıfı konuşmasına nasıl sinemacı olduğunu anlatarak başladı. Ancak bunu genelde yapıldığı gibi üniversite eğitiminden ya da sektöre nasıl girdiğinden bahsederek almadı. Oldukça eskilere gitti ve annesiyle beraber sinemaya gitmek, Asyalı bir aileye sahip olmak, İngiltere’de yatılı okulda okurken arkadaşlarını organize etmek gibi çocukluktan gelen bazı alışkanlıkların bugünkü yapımcılığını nasıl etkilediğini, zaman içerisinde sinemacı olmaya nasıl dönüştüğünü anlattı. Ardından sinema sektörüne girişini, yapımcılık serüvenlerini dinleyenlerle paylaştı. Din, sansür ve oldukça gelenekselci Asyalı bir toplumda yaptıkları, herkese ilham verecek türdendi. Bütün anlattıklarını tek tek yazmam, aktarmam mümkün değil ama orada olamayanların kendisini mutlaka bir araştırmasını öneririm.  Tüm hayatı ve yapımcılık süreçlerinden benim aklımda kalan en önemli şey ise şu oldu :

İnsanlar değişime direnç gösterir, bu yüzden zordur. İnandığınız yolda yürüyün, sonuçlarını alacaksınız.

– Nansun Shi

 

Genel hikayesini anlattıktan sonra ise kendisi için başarılı bir yapımcı olmanın 10 altın kuralını açıkladı. Hızlıca onlara geçelim.

 

1. Yaptığınız işi sevin

Yapımcının ilk sıraya koyduğu başarı kuralı basitti : “yaptığınız işi sevin” ve tabii devamı da “sevmediğiniz işi yapmayın”. Nansun Shi kendi hayat hikayesinden örneklerle bu maddeyi anlatırken biraz düşündüm. “Yaptığın işi sev!” Basit gibi görünüyor değil mi? Öyle mi gerçekten? Bana sorarsanız değil. Çevrenizde kendi istediği, sevdiği işi yapan ne kadar az insan olduğunu düşünürseniz aslında bu cümleyi her gün 5-10 kere duymak gerekiyor ki üzerine gerçekten düşünme ve bir şeyleri değiştirme fırsatı olsun. Sevgi kavramını sadece mesleki açıdan da düşünmemek lazım. Örneğin sinemacı olabilirsiniz, tam da sevdiğiniz şeyleri yapıyor ve kısa filmler çekiyor olabilirsiniz peki çektiğiniz filmleri gerçekten seviyor musunuz? Anlattığınız hikayeye gerçekten heyecanlanıyor musunuz? Heyecanlandığınız için mi yoksa ödül getireceğine, festivallere katılma şansınızın arttıracağına inandığınız için mi o hikayenin peşine düşüyorsunuz? Bu soruları soruyoruz çünkü son 2 yılda üretilen örneğin mülteci konulu filmlerin artışı hepimizin dikkatini çekiyor. Sizin de kendinize doğru soruları sorma ve dürüstçe yanıt vermeniz başarınızın anahtarı olabilir.

 

2. Hayat boyu öğrenmeyi bırakmayın

Nansun Shi, başarılı bir yapımcı olmanın kilit noktalarından birinin de devamlı öğrenmek olduğunu söyledi. Sadece mesleki olarak değil, hayata dair hemen her şeyi merak etmenin, öğrenme heyecanı duymanın insanı hem mesleki hem de kişisel olarak geliştirdiğini, şimdi anlamsız gelse de yeri gelince her birinin mutlaka işe yaradığını hatırlattı. Bunca şey başarmış birinin hala “ben oldum” demek yerine “yeni neler var, neleri öğrenmeliyim” yaklaşımında olması tüm genç sinemacılara örnek olacak türdendi.

 

3. Açık fikirli olun

Hayat boyu öğrenmenin de bağlantılı olduğu bir sonraki madde ise açık fikirli olmaktı. Hangi konuda olursa olsun tek bir doğrunun olmadığını, tek bir bakış açısına kitlenip kalmamak gerektiğini, yeni önerilere, fikirlere açık olmanın önemini vurguladı Nansun Shi. Bunun kendisini yapımcı olarak nasıl geliştirdiğini ve fırsatların yolunu açtığını da kendi hayatından minik hikayelerle anlattı. Pek de açık fikirli olmayan Asya toplumu ve sinema sektörü içerisinde açık fikirli olmanın ve olamamanın örnekleri ise oldukça etkileyiciydi.

 

4. Kaynakları yönetme becerisi geliştirin

İyi bir yapımcının çok kaynağa sahip olmanın ötesinde, o kaynakları doğru kullanabilme becerisi olduğunu vurgulayan Nansun Shi; pek çok yapımında bunun avantajlarını yaşadığını örneklerle açıkladı. Kaynaklardan kastı da bizdeki sinemacıların algıladığı gibi sadece teknik ve parasal meseleler değil, daha çok yetenekli insan ve değer gibi kaynaklardı. İnsanların yeteneklerini, bilgilerini projelerde doğru şekilde kullanmanın çok daha önemli olduğunu hatırlattı. Bunun için de elinizdeki tüm kaynakları doğru tanımak gerektiğini, projeye en uygun teknik ve insani kaynakların doğru şekilde bir araya getirilmesinin projenin başarısındaki en önemli etken olduğunu ekledi.

 

5. Güçlü bir iletişimci olun

Masterclass esnasında kendisinde fark ettiğimiz en önemli şey güleryüzü, anlatım biçimleri, hikayeleştirme ve iletişim becerisiydi. O yüzden bu maddeyi söylediğinde epey gülümsedim çünkü karşımda tam olarak bu maddenin ne kadar işe yarar olduğunun canlı kanıtı duruyordu. Usta yapımcı, yapımcılığın temelinde sanıldığının aksine para ve hesap kitap işlerinin değil; insan ilişkilerinin yattığını ince ince anlattı. Hatta kendisinin parasal konularda çok da iyi olmadığını ancak insan ilişkilerindeki becerisinin buralara kadar gelmesinde etkili olduğunu söyledi. Derdini, isteklerini, beklentilerini doğru ifade edebilmenin bir yapımcı için paradan daha kritik bir öneme sahip olduğunu aslında tüm konuşması boyunca alttan alta altını çizdi.

 

6. Kendinizi tanıyın

Nansun Shi’nin bir sonraki maddesi ise kendini tanımak üzerineydi. İnsanın kendi zayıf ve güçlü yönlerini bilmesinin hangi konuda olursa olsun başarısında en önemli etkenlerden biri olduğunu belirttikten sonra kendisinden yola çıkarak örnekler verdi. Bir yapımcı olarak para işlerinde zayıf olduğunu, insan ilişkilerinde güçlü olduğunu farkedince bunları daha iyi yönetebildiğini anlattı. Bir düşünün, yönetmen olmak istiyorsunuz ama gerçekten bu alanda güçlü müsünüz? Hep kendi senaryolarınızı yazıyorsunuz ama senaryo konusunda gerçekten iyi misiniz? Belki sadece fikir bulma konusunda iyisinizdir de diyalog yazarken sandığınız kadar başarılı değilsinizdir. Ya kurgu? Görüntü? Müzik? Nansun Shi’nin önerisi net, güçlü yönlerinizi daha da güçlendirin, zayıf yönlerinizi geliştirin ya da bu yönleri güçlü olan insanlarla işbirliği yapın.

 

7. İnsan ilişkilerinde güvenilir olun

Önceki maddelerde yazdığımız güçlü iletişimci olmanın yanında sizinle çalışan insanları da hayal kırıklığına uğratmamak gerek. İkna, ardından gelen güven olmadan bir hiç. İnsan ilişkilerinde güvenin çok büyük bir rolü hatırlatan Nansun Shi, yaptığı işlerde çalıştığı insanların bu nedenle kendisiyle çalışmayı tercih ettiğini de anlattı. Tabii burada güvenden kastımızın tek başına karakterle ilgili olmadığını, mesleki olarak da geçtiğini hatırlatalım. Yani aldığınız işleri hakkıyla yaparak, sadece dürüst olarak kurabileceğiniz bir güvenden bahsediyoruz.

 

8. İnsanları nasıl okuyacağınızı bilin

Nansun Shi, kendinizi tanıdığınız kadar insanları da tanımanın öneminden bahsetti. Karşısındakini gerçekten dinlemenin bir yapımcının en büyük güçlerinden biri olduğunu söylerken, sadece konuşan ve dinlemeyen yönetmenlerle yaşadığı deneyimleri de ufak ufak anlattı. İnsanları okumak konusunda iyi olmanın ise özellikle bir proje üzerinde çalışırken önemli olduğunu ekledi ve projesini anlatıp yapımcıdan/dağıtımcıdan “beğendim” lafını duyan ama bunun aslında sadece kibarlık olduğunu anlamayan yönetmenleri örnek verdi. İnsan davranışlarını doğru okuyabilirseniz, hayal kırıklığına daha az uğrarsınız.

 

9. İnsanları motive etmeyi öğrenin

Yapımcının en önemli meziyetlerinden biri olarak motivasyon becerisini gösteren Nansun Shi, bunun sizi ve projeniz için hayati önem taşıdığını söyledi. Teknik ekipler üzerinden yola çıkarak örnek veren yapımcı, bir görüntü yönetmeninin A filminde de B filminde de yer alsa aynı kaşeyi alacağını hatırlatıp “sizin filminizde çalışmayı seçmesi için bir neden verin” dedi.  İnsanların size ve projenize inanması, yer alması sanıldığı gibi parayla, ünle, şöhretle değil; motivasyonla, onlara verdiğiniz ilhamla mümkün deyip her insanın farklı motivasyonları olabileceğini de ayrıca hatırlattı.

 

10. Bir sistem kurun

Ünlü yapımcı bir projeyi yaparken kendi sistemini kurup, hareket etmenin en gerekli şeylerden biri olduğunu anlattı. Çalışma sistemini doğru oturtunca işlerin çok daha kolay ve hızlı ilerlediğini de eklerken ister kağıt kalem ister dijital olsun her yapımcının belli bir çalışma sistemi olması gerektiğinden bahsetti.

 

 

Öne Çıkan

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir