Atölye : Kısa Filmden Uzun Metraja Giden Yol

Kısa film atölyelerimizden bizim pek bi’ sevdiğimiz seri olan Bir Bilene Sor serisinde geçtiğimiz pazar kısa filmden nasıl uzun metraja geçilir, vizyona girme, dağıtımcılara nasıl ulaşılır gibi konulara cevaplar bulduk.

Yönetmen Mert Dikmen

 

Mert Dikmen : Cereyan’ın hikayesi

Türkiye’de pek yapılmayan, cesaret edilmeyen psikolojik-gerilim türündeki Cereyan vizyona girmeden önce yönetmeni Mert Dikmen Kısa İyidir’in konuğuydu.
Yönetmen, kısa filmden uzun metraja geçiş sürecini, kısa film senaryosunu bir uzun metraj haline nasıl getirdiğini,  sektör dinamikleri ve Türkiye’de dağıtım sürecini  Cerayan filminde yaşadığı deneyimlerini katılanlar ile paylaştı.

Açık konuşalım,  kendisi dışında da kimse bu konuları paylaşmazdı. Eklemeden geçmeyelim.

Atölyeye gelemeyenler için bir özet olan podcast bölümümüzü yazının en altında bulabilirsiniz.

 

Network, Network, Network

Önceki atölyelerimizde de sıkça konuştuğumuz doğru insanlarla doğru bağlantılar kurmanın önemini, yönetmen Mert Dikmen’de  Cereyan filminin yapım sürecindeki deneyimleriyle ne kadar doğru olduğu anlattı. Yapımcı bulabilmek, iyi anlaştığınız bir görüntü yönetmeni, dağıtımcı bulabilmek, ses, oyuncular, orjinal müzikler kısacası Cereyan filminin serüveninin her noktasında doğru insanlar, doğru bağlantılar bulunuyor. Açıkçası doğru insanları tanıyorsanız, para ile yaptıramayacağınız şeylere sahip olabilirsiniz.

Daha önce kısa film yönetmiş olmanın avantajları

Hiç kısa film çekmeyen, uzun metraj yapabilir mi? sorusuna Mert, kısa film çekmek hikaye anlatabilme yeteneğinizi geliştirir. Kısa filmin uzun metrajda olduğu gibi maddi riskler taşımadığı, ortaya çıkan eser kötü bile olsa bir filmin yönetmene deneyim olarak geri döndüğünü ama uzun metrajda deneme-yanılma gibi bir lüksün olmadığını belirtti.  Yapımcı başta olmak üzere dağıtımcıya, karşılıksız gönülden filme emek verenlere karşı olan sorumluluklardan bahsetti.

 

 

Kısadan uzuna geçmek

Mert Dikmen, daha önceden kısa film olan Cereyanı uzun metraja uyarlarken, hikayeyi genişletmek yerine hikayeye devam ettirmeyi tercih ettiğini, kısa filmin yapımında elde ettiği deneyim ile karakterleri artık çok daha iyi tanıdığı ve senaryo yazım sürecini ve oyuncu yönetimini rahatlattığı belirtti. Sete girmeden önce sanat tasarımından, renk seçimlerine kadar her şeyin hazır  olduğunu, bir yönetmenin tüm sorulara karşı elinde cevaplar olması gerektiğini söyledi.

Kısa filmde yönetmen eğer biliyorsa görüntü yönetmenliğini, kurgusunu kendi yapabilir ama uzun metrajda her ihtisas alanının profesyonelleri ile çalışılması gerektiğinden bahseden Mert Dikmen, vizyon için görüntü, renk, ses tasarımı gibi teknik gerekliliklerin sağlanmasının şart olduğunu ekledi. Uzun metrajda doğru ve akıllı bir planlama süreci ile çok yüksek bütçelere ihtiyaç olmadığını belirtti.

24 Şubat’a Vizyonda! Kaçırmayın

Yönetmen Mert Dikmen’nin ilk uzun metrajı psikolojik-gerilim türündeki önceden kısa film ama artık uzun metraj olan  Cereyan 24 Şubat’ta vizyona giriyor. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle kafasında uzun metraj fikri olan dostlarımız sizler mutlaka ama mutlaka izleyin.

 

 

Kaçırdım, gelemedim!

Mert Dikmen yazdı :Aşama Aşama Bir Film Yapmak

Başka bir yerde bulamayacağınız ilk uzun metraj deneyimlerini, kısa filmleriyle de tanınan, Cereyan’ın yönetmeni Mert Dikmen Kısa İyidir için yazdı. Okumak için tıklayın.

Ama atölye gibisi olmaz o halde kesinlikle Meet-up grubumuza üye olun.

 

 

 

 

 

Podcast 2

Konuk: Yönetmen Mert Dikmen

Konu: Kısadan uzuna giden yol

Bi' Bilene Sor Atölyeleri

Sinemacı, Işık ayağı, Proje adamı, Parazit Film'de parazit! Altan Çamlı'nın uzak akrabası, Aircraft Structural Specialist?, en sevdiği uzay gemisi USCSS Nostromo, favori kahramanı papa midnite!