Film Haberleri

Sinema sektöründen, film festivallerinden, sinema teknolojisinden, yönetmenlerden, oyunculardan ve film dünyasından en güncel haberler burada!

27/04/2017

28. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Proje Geliştirme Destekleri Açıklandı

28. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Yarışması’nda ödüller açıklandı.

26/04/2017

“Görünmeyen” Temalı FESTİVAL 408, 4 Mayıs’ta başlıyor!

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından bu sene 6. kez düzenlenen çağdaş gösteri sanatları festivali FESTİVAL 408, 4 Mayıs’ta başlıyor!

Gençler 31 Ülke İle Aynı Günde Kendi En İyi Filmlerini Seçiyor

B yıl Türkiye’de 3.sü gerçekleştirilecek olan EFA Genç İzleyiciler Film Günü’nde gençler, 31 ülkeyle aynı günde kendi en iyi filmini belirleyecek.

2. Antalya Sinema Günleri Başlıyor

2. Uluslararası Antalya Sinema Günleri 28-30 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festivalde çok sayıda uzun ve kısa film seyirciyle buluşacak.

14. Geleceğin Sineması Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

Türkiye çapında sinema öğrencilerine filmleri için maddi destek veren 14. Geleceğin Sineması Yarışması’nı kazanan 20 kısa film projesi açıklandı!

25/04/2017

14. Marmara İletişim Kısa Film Festivali Finalistleri Açıklandı

14. MİLEF Marmara İletişim Kısa Film Festivali’nde ön elemeyi geçerek finale kalan kısa filmler açıklandı.

Haberler Güzel! Sinemacılar İçin “Kısa İyidir Topluluk” Açıldı!

Film yapımında birlik olmanın önemini biliyoruz ve sana içinde olmaktan gurur duyacağın Topluluk’u sunuyoruz. Aramıza katıl!

SEECS Kısa Film Festivali Başladı!

Güneydoğu Avrupa Sinema Okulları Birliği (SEECS) Kısa Film Festivali bugün başladı! Festival 27 Nisan’a kadar devam edecek.

Yeşim Ustaoğlu filmleri Avusturya’da!

Avusturya’nın en büyük festivallerinden sayılan Crossing Europe Film Festivali, Retrospektif Bölümü’nü Yeşim Ustaoğlu’na ayırıyor.

​Pera Film’den “Büyüme Sancıları” Üzerine Film Programı

Pera Film, 3–20 Mayıs tarihlerinde çocukluktan gençliğe, gençlikten yetişkinliğe geçiş sürecini işleyen Büyüme Sancıları film programını sunuyor.

22/04/2017

Yeni Sinema Kanunu Yolda

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Sinema Kanunu’nun yenilenme çalışmalarının sonuna geldiklerini, filmlerde ürün yerleştirme, yabancı yapımcıların teşviki, iletişim destek fonu gibi konuları da kapsayan kanunun yakında açıklanacağını belirtti.

21/04/2017

!f Senaryo Lab’in 2017 yetenekleri belli oldu!

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin düzenlediği ve genç yeteneklerin projelerine senaryo danışmanlığı fırsatı sunan !f Senaryo Lab’e katılacak projeler belli oldu.

“Betonun Sesi” Film gösterimi ve Yönetmen İle Söyleşi Macar Kültür’de!

Macar yönetmen István Kovács’in Betonzaj adlı ödüllü kısa film gösterimi ve söyleşisi ücretsiz olarak Salt Galata’da!

19/04/2017

MON 1er LONG Fransızca İlk Uzun Metrajlı Filmler Festivali Başlıyor

Yönetmenlerin ilk uzun metrajlı Fransızca filmleri festivali “İlk Uzun Metrajım”; 20 – 23 Nisan 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek.

14/04/2017

Canon video kameralara kullanım kolaylığı güncellemesi geldi!

Görüntüleme çözümleri lideri Canon, video kameraları ve Sinema EOS fotoğraf makineleri için büyük bir güncelleme paketi duyurdu. Güncelleme hem yeni film çekimi seçenekleri hem de kullanım kolaylığı getiriyor.

13/04/2017

6. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali Başvuruları Sona Erdi

Türk sinemasının usta yönetmeni anısına düzenlenen 6. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali başvuruları sona erdi. Festivalde 3 kategoride toplam 311 film yarışacak.

İnönü Üniversitesi Uluslararası 10. Kısa Film Festivali Ön Eleme Sonuçları Açıklandı

Bu yıl 10. su düzenlenen ve 475 filmin başvurduğu İnönü Üniversitesi Uluslararası Kısa Film Festivali’nin ön eleme sonuçları belli oldu.

11/04/2017

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu’na Seçilen 10 Film Açıklandı

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu film destek atölyesine katılacak projeler belirlendi. Seçilen projeler haberimizde.

08/04/2017

Taylan Mintaş’ın Sessizliğin Kardeşleri Filmi Seyirciyle Buluşuyor

Yönetmenliğini Taylan Mintaş, yapımcılığını Erol Mintaş’ın yaptığı “Sessizliğin Kardeşleri”, İstanbul Film Festivali’nde gösteriliyor.

05/04/2017

Sinema Dergisi Rabarba’nın Nisan Sayısı Çıktı

Sinema ve kültür eleştirmenliğinin birleştiği noktada, gücünü popüler kültüre verdiği önemden alan Rabarba Şenlik’in Nisan sayısı çıktı.