Bugün maillerimize bir basın bülteni düştü. Her gün düşen onlarcasının arasında bizi aldı çook eskilere götürdü. Mailin başında yazan bir isimdi bunun nedeni : Pentagram. Hem bizim hem de Türkiye’deki rock müziğin seyrini derinden etkilemiş gruplardan biri olan Pentagram‘ın 30. yılı şerefine hazırlanan bir belgeselden bahsediyordu. Rock tarihimiz açısından bu kadar önemli bir geçmişi belgeleyen bu filmi sizle paylaşmasak olmazdı. Aşağıda hem bu video serisinin ilkini hem de basın bülteninde yer alan açıklamayı bulabilirsiniz. İyi seyirler!

 

Türkiye’nin Heavy Metal efsanesi Pentagram, Mart ayında yayımlanan akustik albüm ve ardı sıra konserlerle 30. yaşını kutlamaya devam ediyor. Pentagram video ekibinin hazırladığı video serisi de bu özel yıldönümünde müzikseverlerle buluşuyor.
Pentagram’ın kuruluşundan bu yana oluşan geniş video ve fotoğraf arşivi, rock müzik dünyasınından röportajlar eşliğinde gün yüzüne çıkıyor. Hazırlanan seride, Pentagram’ın ve Pentagram’la yolu kesişmiş dinleyici, sanatçı ve grupların anılarını, ilk kez paylaşılan görüntüler eşliğinde izliyoruz.
Pentagram, bugün herkesçe tanınan birçok müzisyene ilham vermiş, yoldaş olmuş, üretimlerine katkı yapmış bir grup. 30 yıllık hikayede özel yerleri olan Şebnem Ferah, mor ve ötesi, Athena, Murat İlkan, Ogün Sanlısoy, Demir Demirkan gibi değerli isimlerle yapılan sohbetler, bu video serisinde karşımıza çıkıyor.
Grubun başından geçen olaylar, insanları bir araya getiren mekanlar, herkesin hayatına dokunmuş sosyokültürel olaylar; özel arşiv görüntüleri ve güncel yorumlar eşliğinde anlatılıyor.
Pentagram’ın 1986 – 1991 arasındaki kuruluş yıllarını konu alan 1. Bölüm, 28 Eylül Perşembe günü, grubun sosyal medya kanallarından yayınlandı.

 

Belgesel Kısa Filmler

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir