Anadolu’nun en eski Yahudi topluluklarından olan Ankara Yahudilerinin geçmişi milattan önce ikinci yüzyıla uzanır. Topluluğun kentteki nüfusu, 15. ve 20. yüzyıllardaki büyük göçlerle kayda değer bir şekilde artar. Enver Arcak’ın 2017 yapımı belgesel filmi Hermana, 20. yüzyıl Ankara Yahudilerinin bu çok bilinmeyen sosyal ve ekonomik tarihini, İsrail’in çeşitli yerlerine ve İstanbul’a göç etmiş olan topluluk üyelerinin tanıklıklarıyla aktarır.

Filmin gösterimi ve yönetmenle kısa bir soru-cevap oturumunun ardından program, “Bir Varmış Bir Yokmuş: Ankara Yahudileri” paneliyle devam edecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yahudi Toplulukları Çalışma Birimi (YATOÇ) tarafından SALT’ın iş birliğiyle düzenlenen panel, Bülent Bilmez’in moderatörlüğünde; Ömer Türkoğlu, Rıfat Bali ve Murat Koraltürk’ün katılımıyla gerçekleştirilecek.

Hermana belgesel filmi, Arcak’ın 2016’da SALT Araştırma Dr. Mehmet Bozdoğan Fonu ile desteklenen “‘Hermana’ 20. Yüzyıl Ankara Yahudileri Görsel Araştırma Projesi” sonucunda üretilmiştir. Film, 28. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin ardından, İstanbul’da ilk kez SALT Galata’da gösterilmektedir.

 

13 Mayıs Cumartesi
SALT Galata, Oditoryum
14.00
Gösterim: Hermana (2017)
Yönetmen: Enver Arcak
28 dakika
Türkçe ve İngilizce; İngilizce altyazılı
15.30
“Bir Varmış Bir Yokmuş: Ankara Yahudileri” Paneli

Sinema ve Kısa Film Etkinlikleri

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir