British Council Türkiye, Türk yazarlar ile Birleşik Krallık yazarları arasında köprü kurmayı, her iki ülkeden mesleği edebiyat olan kişiler arasındaki diyaloğu kolaylaştırmayı ve bu yazarların eserlerini yeni kitlelerle buluşturacak bir platform yaratmayı hedefliyor. British Council’in bu amaçlar doğrultusunda düzenlediği “çeşitlilik” temalı kısa öykü yarışması, Türkiye’den İTEF -İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali ve İngiltere’den Word Factory ‘nin ortaklığıyla gerçekleştiriliyor.

Kazanan öyküler, Türkiye ve Birleşik Krallık’tan tanınmış yazarların bu projeye özel olarak yazdıkları öykülerle birlikte British Council’in yeni oluşturulacak çevrimiçi platformunda yayınlanacak. Tüm öyküler diğer dile de çevrilecektir (İngilizce/Türkçe).

Kazanan yazar 1500 TL ile ödüllendirilecek ve yazarın öyküsü;

 • British Council tarafından proje için hazırlanan internet sitesinde yayınlanacak,
 • İngilizceye çevrilecek ve öyküye özel hazırlanacak bir ilüstrasyonla zenginleştirilecektir.

 

Tema : Çeşitlilik

Son Başvuru Tarihi : 31 Aralık 2017

İnternet sitesi için tıkla!

Başvuru için tıkla!

 

Öykü Yarışması Başvuru Koşulları

 • Katılım ücretsizdir.
 • Katılımcılar Türkiye’de ikamet etmelidir ve öykü, Türkçe yazılmalıdır.
 • Her yazar 1 öyküyle katılabilir.
 • Yazarlar 18 yaşını geçmiş, ancak kariyerlerinin başında olmalıdır (Başvuran yazarın daha önceden tek başına yayınlanmış öyküleri olsa da yayınlanmış bir öykü derlemesi veya romanı bulunmamalıdır. Bu kural hem basılı hem sanal yayınlar için geçerlidir). Öyküler en fazla 1500 kelime olabilir.
 • Öyküler eşitlik, çeşitlilik ve katılımcılık temalarını işlemelidir. Bu temaları orijinal ve alışılmadık biçimlerde kaleme alan yazarlara da başvurularımız açıktır. British Council’in bu üç temaya yaklaşımı hakkında daha fazla bilgi almak için internet sitemize göz atabilirsiniz. 
 • Yarışma, bütün kurmaca türlerine açıktır.
 • Öykünüzü gönderdiğinizde, ileride yayınlanması durumunda öykünüzün üzerinde İTEF -İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali tarafından (sizin de son onayınız alınarak) değişiklik yapılabileceğini kabul etmiş sayılırsınız.
 • Başvurular 31 Aralık 2017, gece yarısına kadar yapılabilir.
 • Kazanan yazar British Council ve İTEF -İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali tarafından gerçekleştirilecek panel tarafından seçilecek ve 28 Şubat 2018 tarihine kadar British Council internet sitesinde duyurulacaktır.

 

ÖYKÜNÜZÜ GÖNDERDİĞİNİZDE;

(a) Yarışma kurallarını okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi;

(b) Yarışma kurallarının 6. bölümünde bulunan, kişisel verilerinizin nasıl işleneceği ile ilgili kısmı anladığınızı ve kişisel verilerinizin, yarışma kurallarının 6. bölümünde belirtilen şekilde kullanılmasını kabul ettiğinizi ONAYLAMIŞ SAYILIRSINIZ.

 

Yarışma Kuralları

1. Yarışma

British Council adına düzenlenen bu yarışmanın amacı, Türk yazarlar ile Birleşik Krallık yazarları arasında bir köprü kurmak, her iki ülkeden mesleği edebiyat olan kişiler arasındaki diyaloğu kolaylaştırmak ve yazarların, eserlerini yeni okuyucularla buluşturacağı bir platform oluşturmaktır. (“Yarışma”)

 

2. Katılım koşulları

 • Yarışma, 18 yaşını geçmiş, halihazırda Türkiye’de ikamet etmekte olan ve edebiyat kariyerlerinin başındaki yazarlara açıktır. (Yazarların daha önceden tek başına yayınlanmış öyküleri olsa da yayınlanmış bir öykü derlemesi veya romanı bulunmamalıdır).
 • Kurmaca veya kurmaca-dışı yaratıcı metin türünde olması gereken öyküler, 1500 kelimeyi aşmamalı ve “Çeşitlilik” temasını yansıtmalıdır. Öyküler, online platformlar da dâhil olmak üzere daha önce yayınlanmamış olmalıdır.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir. Ancak katılımcılar, öykünün yazılması, hazırlanması ve sunulması aşamalarındaki masraflardan kendileri sorumludur.
 • Her bir yarışmacı yalnızca bir öykü ile katılabilir.
 • Öykülerin teması “Çeşitlilik” olmalıdır.  Öykünüzü gönderdiğinizde, aşağıda bulunan Bölüm 7’de yer alan (Yayınlama ve Telif) şartlara uygun olarak yayınlanmasını kabul etmiş sayılırsınız.

 

3. Yarışma tarihleri

Yarışma, 31 Ekim 2017 tarihinde başlar ve 31 Aralık 2017 tarihinde, gece yarısında (TSİ) sona erer. Bu tarihten sonra ulaşan öyküler Yarışmaya dahil edilmez. British Council, gönderilen öykünün kaybolması, gecikmesi veya düzgün bir şekilde kayda alınmamasına sebep olan herhangi bir teknik arıza, aksaklık veya sistem, sunucu veya sağlayıcı hatası halinde herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Yarışmanın kazananı 28 Şubat 2018 tarihine kadar bildirilecektir. Bu bildirim, kazanan katılımcının, Yarışmaya katılırken Yarışma Kurallarının 4. bölümüne uygun olarak verdiği e-posta adresine yapılacaktır. British Council, göndereceği e-posta ile Yarışmayı kazanan katılımcıyı, ödülün nasıl alınacağı ve British Council’in ödülü teslim edebilmesi için gerekli ek bilgi veya işlemler konusunda bilgilendirecektir. British Council, ödülün bildirimden sonraki iki hafta içinde talep edilmemesi halinde, ilgili ödülü başka bir Yarışma katılımcısına verme hakkını saklı tutar.

 

4. Nasıl katılabilirsiniz?

Yarışma, Türkiye proje ortağımız ITEF tarafından British Council Türkiye’nin sosyal medya hesapları ve web siteleri ile British Council Edebiyat sosyal medya hesapları ve web siteleri aracılığıyla duyurulacaktır. Yarışmaya katılmak için katılımcıların, çalışmalarını son başvuru tarihinden önce British Council internet sitesinde yer alan linkten göndermiş olmaları gerekir. Öykünün gönderilmesi Yarışma Kurallarının kabul edildiği anlamına gelir.

 

5. Ödüller ve kazanan öykülerin seçilmesi

Ödül kazanan öykünün yazarına 1.500TRY para ödülü verilecektir.

Öyküler, İTEF ve British Council tarafından seçilen bir jüri tarafından değerlendirilecektir. Jürinin kararı nihai ve bağlayıcıdır. Başarısız olan katılımcılara herhangi bir bildirimde bulunulmayacaktır.

Jürinin nihai kararı ile sunulan öykülerden hiçbirinin yayınlanacak standartta kabul edilmemesi halinde, British Council kazanan bir öykü seçmeme, ödül vermeme veya öykü yayınlamama hakkını saklı tutar.

Ödül, kazanan kişiye aittir ve herhangi bir üçüncü tarafa devredilemez. Ödül, başka herhangi bir mal veya hizmet ile değiştirilemez.

British Council, kazanan katılımcılarla iletişime geçerken meydana gelebilecek başarısızlıklar için veya katılımcıların hatalı iletişim bilgisi vermesi veya herhangi bir üçüncü tarafın eylemleri veya ihmalleri nedeniyle ödüllerin teslim edilmemesi halinde herhangi bir sorumluluk kabul etmez (herhangi bir İnternet veya posta hizmeti sağlayıcısından kaynaklanabilecek sorunların tamamı da buna dahildir). Yarışmanın veya ödüllerin herhangi bir bölümünün British Council’in makul kontrolü dışında olan fiiller, olaylar, hatalar veya kazalar sonucu gerçekleştirilememesi veya ertelenmesi halinde British Council katılımcıya karşı herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

 

6. Kişisel veriler

British Council, tüm katılımcıların adlarını ve e-posta adreslerini ve kazananların ek iletişim bilgilerini yukarıdaki 4 ve 5 bölümlerin öngördüğü şekilde toplayıp saklayacaktır. British Council bu kişisel verileri aşağıdaki amaçlar için kullanacaktır:

 • Katılımcılar ile British Council arasındaki iletişimi yönetmek;
 • Yarışma hakkındaki sorularını cevaplamak için katılımcılarla iletişim kurmak;
 • Kazananla iletişim kurmak ve ödül tutarının ödenmesini düzenlemek;
 • Kazanan öyküyü düzenlemek ve yayına hazırlamak;
 • Aşağıda bulunan bölüm 7’ye uygun olarak pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirmek. Katılımcılar, yarışmaya katılarak kişisel verilerin British Council tarafından bölüm 6’da belirtilen şekilde ve bu amaçlar doğrultusunda kullanılmasına izin vermiş olur. Katılımcılar, British Council’in elinde bulundurduğu kişisel verilerine erişme haklarını kullanabilir ve kendi kişisel verilerinin kullanılması konusunda verdikleri onayı jim.hinks@britishcouncil.org adresine, geçerli pasaportlarının taranmış bir fotokopisini içeren bir e-posta göndererek geri alabilir.

 

7. Yayınlama ve Telif

i) British Council, kazanan kişinin adını ve fotoğrafını British Council’ın web sitelerinde, Facebook sayfalarında, Twitter sayfalarında, basın bültenlerinde ve diğer tanıtım ve pazarlama materyallerinde yayımlamayı planlamaktadır. Buna ek olarak, British Council ödülü kazanan yazarla ilgili yazı yazıp yayımlayabilir. Yarışmaya giren her katılımcı, kendi adının ve fotoğrafının kullanılmasını ve ödülü kazanması halinde yüksek çözünürlüklü bir tanıtım fotoğrafı ve bir tanıtım yazısının kullanılması gibi tanıtım ya da pazarlama faaliyetleri için işbirliği yapmayı kabul eder.

ii) Tüm katılımcılar, yarışmaya gönderdikleri öykünün telif hakkına sahiptir.

iii) Kazanan kişi, öyküsünün (operasyonel ve editoryal nedenlerle değiştirilip tercüme edilmesi ve uyarlanmasını da içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan) fikri mülkiyet haklarını British Council tarafından veya British Council adına yayınlanacak basılı veya diğer türlü ortamda kullanılması için münhasır olmayan, kalıcı ve geri alınamaz bir şekilde British Council’e devreder.

iv) Kazanan, British Council’e yukarıda açıklandığı şekilde verilen haklarının, eserin British Council tarafından ilk yayınlandığı tarihten itibaren 12 aylık bir süre boyunca üçüncü bir tarafça kullanılmasını içeren herhangi bir izin vermemeyi taahhüt eder.

v) Tüm katılımcılar, yarışmaya gönderdikleri öykünün kendi orijinal eserleri olduğunu, hakaret edici nitelikte olmadığını ve İngiliz yasalarını ihlal etmediğini, yukarıda belirtilen amaçlarla kullanılması için British Council’e izin verme hakkına sahip olduklarını ve öykünün gönderilmesi ve yayınlanması için gerekli tüm izinlerin alındığını taahhüt etmiş olur.

vi) Tüm katılımcılar, British Council’in, öykülerinin herhangi bir şekilde kullanılacağını garanti etmediğini kabul eder.

vii) British Council’in adı ve logosu, web siteleri, Facebook sayfaları, Twitter sayfaları, basın bültenleri ve diğer tanıtım ve pazarlama materyalleri ile ders ve sınav içerik ve materyalleri (birlikte “Council Materyalleri” olarak anılacaktır) üzerindeki tüm haklar, British Council’e (veya lisans verenlerine) aittir. Katılımcılar yarışmaya katılarak, Council Materyallerinin bir bölümünü veya tamamını kullanmayacaklarını, yayınlamayacaklarını, paylaşmayacaklarını, çoğaltmayacaklarını veya dağıtmayacaklarını kabul eder.

 

8. Genel

British Council, 2 bölümdeki uygunluk kriterlerini karşılamayan veya bu Yarışma Kurallarına uymayan herhangi bir katılımcıyı diskalifiye edebilir veya katılımcının katılımını reddedebilir.

Bu Yarışma Kuralları, İngiltere ve Galler kanunlarına göre uygulanır ve yorumlanır. Yarışma ile doğrudan veya dolaylı olarak bağlantılı herhangi bir anlaşmazlık veya talep (sözleşmeden doğan anlaşmazlıklar veya talepleri içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan) üzerinde münhasır yargı yetkisine İngiltere ve Galler mahkemeleri sahiptir.

 

9. Yarışma Kurallarının Kabul Edilmesi

Katılımcılar bu Yarışmaya katılarak, Yarışma Kurallarını kabul etmiş sayılır.

Film Festivalleri ve Kısa Film Yarışmaları

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir