Kısa film üretmeye olan ilgi git gide artıyor malumunuz. Bunun en büyük sebebi markaların  kısa film yarışması düzenlemeye olan hevesi olabilir. Neyse konumuz bu değil. Toplulukta “yeniyim, ilk filmim için hangi ekipmanları almalıyım, ucuz yollu olsun” başlıkları artmaya başlayınca arada kaynamaması için konuyu bir toparlama ihtiyacı duydum.

Yeni Başlayanlar için Kısa film ekipmanları

Hangi kamerayı almalıyım?

Yeni kısa filmciler her zaman kamera satın almaya gidiyor. Kiralama opsiyonu pek düşünülmüyor. Sanırım “alayım zaten bir sürü film çekerim ya” gibi bir sebebi olabilir. Peki satın alalım o zaman ama bütçemize de yük olmasın. Yeni başlayanlar için Canon’un alt segmentini tavsiye ederim. Canon D700 şu sıralar en çok tercih edilen DSLR. Fiyat/performans açısından da iyi sayılır. Temmuz 2017 itibari ile 18-55 lensli kit fiyatı  2200 TL civarında. Kamera ile yeni yeni tanışan kısa filmciler için ideal. Canon olmasın derseniz, Sony’de güzel aynasız seçenekler sunuyor. Sony A6000‘in güncel fiyatı yine Temmuz 2017 itibari ile 1.700 TL. Aynasız Sony bize 1080P’yi 60 kareye kadar sunuyor. Yine bütçe için uygun. Eğer bütçeyi biraz daha zorlayabilirim derseniz, en popüler aynasız 6300‘ü alabilirsiniz. 4K ve SLog3 sunuyor fiyatı ise 4.000 TL. SLog3 renk yaparken size esneklik sağlayacaktır. Yani 6300 hem Canon 700 serisinden hem de Sony 6000’den daha iyi seçenekler sunuyor. Bütçemi zorlarım derseniz tercihinizi 6300’den yana kullanabilirsiniz.

Hangi lensi almalıyım?


Kameramızı seçtik. Kit lensini taktık. Fakat ters giden bir şeyler var. “Başkalarının” görüntüleri daha güzel. Pek çok sebebi var bunun. Sıkıştırılmış video, hatalı pozlama ve ışık kullanımı ya da ışığın hiç kullanılmamış olması, renk yapamamak gibi 500 tane sebep sayabiliriz. Bu sebeplerden bir tanesi ise kit lensleri oyuncak kamera lenslerinden farksız olmasıdır. 18-55 aldatmacasına inanmayın fakat ilk filminiz için daha fazla masraf yapmak istemeyebilirsiniz. Fakat ben film üretmeye devam edeceğim derseniz, aldığınız ödül parasından birazını lense ayırmanız gerekiyor. Kısa filmcinin illa ki bir 50MM ve 24 MM lense ihtiyacı var. Mutlaka edinmeniz gerekiyor.Alınabilecek, orta halli  Canon kırmızı halkalı lensleri  ürüne göre 3.000 – 6.000 TL arasında değişmekte. Pahalı geldiyse başlangıç için 50 MM STM ya da USM düşünebilirsiniz. STM 500 TL , USM 1.200 TL civarında şu sıralarda. Hızlı ve sessiz fokus vaadinde bulunsa da işi ona bırakmamakta fayda var. (Canon C serisi otofokusu özellikle C300 için hayranlık uyandırıyor, o ayrı) Özetle  Canon ve Sony lensleri bütçenizi sarsar. Bu nedenle  ilerisi için Samyang Cine lenslerini araştırıp almanızı tavsiye ederim. Düşük fiyat, yüksek kesinlik ve harika bir doku sunuyor. 1.4 diyaframlı 24 MM Samyang’ı kaçırmayın.

Kısa Film için Ses Ekipmanları


3. sırada olduğu içindir ki, ya para kalmaz ya da “boş ver abi üstünde de mikrofon var he mi?” denir. Öylece kalır. Kısa filminizi youtube’taki makyaj videosundan ayıracak ayrıntı işte burada yatıyor. Kısa film için kameranın dahili mikrofonu ve kamera üstü Rode Videomic olmaz. Baştan anlaşalım. Çok sık “kısa filmimi izleyip, yorumlar mısın?” maili ve mesajı geliyor. Sesi yapılmamış bir kısa filmi izlemiyorum, direkt kapatıyorum açık konuşayım. İsterse “hikaye anlatıcılığının dibine vursun” , boşa zaman harcamaktan başka bir şey değil. Ekipman bütçenizde mutlaka ses için yer ayırın. Rode NTG4+ HDSLR kit ( Rode NTG 4 mikrofon, boom sopası, 3 Mt. kablo, deadcat, şok tutucu) 2.400 TL civarında online satış sitelerinde mevcut. Para bittiyse pek tavsiye etmesem de kameradan kayıt alabilirsiniz. Aksi durumda bir de kayıtçıya ihtiyacınız olacak. Tascam veya ZOOM gibi bir kayıtçı 1.200 lira civarında. Yeni başlayanlar için kablosu yaka mikrofonu tavsiye etmiyorum. Bütçenize de ek yük getirecektir. İhtiyaç durumunda kiralamayı düşünün. 90-100 TL gibi bir fiyata kiralayabilirsiniz.

Işık Çözümleri

Açıkçası şu Çin malı ledlerler beni şaşırttı. Sıcaklık ayarlı ve tahminimden de güçlü ışık verenleri var ve bataryalı.  Fiyatı ise Çin malı ayarında. Aliexpress’ten hemen araştırmaya başlayın. Parça parça alırsanız gümrüğe de takılmaz. Bunun haricinde reflektör, strafor, silver gibi iç ve dış günlerinizi kurtaracak ekipmanları edinin. Bütçenizi üzmeyecek kalemler bunlar. Bunların haricinde ND ve polarize filtrelerinizi de almayı unutmayın. Onlara ihtiyacınız olacak.

Aksesuar, yardımcı ekipmanları ve depolama

Mattebox, cage vs. evet bunlar dekoratif olarak kameranızı güzelleştirir ama gerek yoktur. Kiralayıp ya da satın alıp boşa para harcamayın. Slider gibi hareketinize destek sağlayacak ekipmanları eğer anlatım dilinize faydası var ise düşünebilirsiniz. Arthouse filmlerin vazgeçilmezi, elde hafif sallantılı kamera da güzel ama yumuşak kafalı bir tripot edinmelisiniz. Yani kısacası tripot mutlaka ama mutlaka şart.  Bolca SD kart, harddisk ve yedek bataryayı da bütçe kalemleriniz arasına eklemeyi unutmayın.

Sorularınız mı var?

Siz de deneyimlerinizi, tavsiyelerinizi, sorularınızı Kısa İyidir Topluluk’ta paylaşın. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Öne Çıkan

Sinemacı, Işık ayağı, Proje adamı, Parazit Film'de parazit! Altan Çamlı'nın uzak akrabası, Aircraft Structural Specialist?, en sevdiği uzay gemisi USCSS Nostromo, favori kahramanı papa midnite!