Oyunculuğuyla tanınan Onur Saylak, geçtiğimiz günlerde Hakan Günday‘ın aynı adlı kitabından uyarlanan Daha isimli ilk uzun metrajını görücüye çıkardı. Vizyon yerine festival sürecine giren film henüz Türkiye’de gösterilmedi ama festival yolculuğunun yeni başladığını düşünürsek önümüzdeki aylarda pek çok festivalde göreceğimiz kesin. Onur Saylak’ın oyunculuktan yönetmenliğe geçişinde önemli bir aşama olan bu uzun metraj aslında ilk değil, öncesinde Doğu Y. Akal ile birlikte yönettikleri Orman kısa filmi var. Senaryosunda gene Hakan Günday’ın imzası olan Orman, mültecileri konu alan hikayesiyle bu anlamda Daha’ya ufak bir hazırlık gibi görünüyor. Geçtiğimiz sene pek çok kısa film festivalinde kendine yer bulan Orman, şimdi de izlemeniz için online. İyi seyirler!

Künye

Sinopsis :  Hiçliğin ormanı megakent İstanbul’un göbeğinde Suriye’deki savaştan kaçan Omar ve iki kızı yaşam mücadelesi vermektedir. Dünyanın bütün acılarının ve zevklerinin yaşandığı bu şehirde, memleketinde bayındır memuru olan Omar adeta dilenci durumuna düşmüş, hayatını bir bilinmezlik üzerine inşa etmeye çalışmaktadır. Şehirde kızlarıyla birlikte dolaşıp insanlardan yardım dilenmektedir. Kendine bulduğu yegane iş şehrin başıboş hayvanlarını toplayıp petshop sahibi Fahri’ye satmaktır. Ancak Fahri bu sefer çok garip bir istekte bulunur Omar’dan; şehrin kıyısındaki ormandan yılan yakalamasını.

Zeynep ve Dündar kendi güvenli surlarının içinde konforlu bir hayat yaşayan orta sınıf bir çifttir. Evlilikleri rutine girmiş, nerdeyse hiç konuşmadan günlerini geçiren çift, bir gece kavşakta Omar ile karşılaşırlar. Sıradan bir karşılaşma gibi görünen o an aslında kimsenin unutamayacağı bir olaya gebedir. Ertesi gün ormanda yılan arayan Omar, git gide ormanın derinliklerine doğru ilerler. Sabah sporlarını yapan Zeynep ve Dündar köpekleriyle birlikte ormanlık arazide koşarken, köpekleri bir anda ormanın derinliklerine doğru koşmaya başlar. Zeynep ve Dündar köpeklerinin peşinden koşarlar ve unutamayacakları bir manzarayla karşılaşırlar. Yılan tarafından ısırılan Omar su birikintisinin yanında yerde yatmaktadır. Durumdan çok korkan Dündar, yerde yatanın kim olduğuna bile bakmadan köpeği ve Zeynep’i alıp kaçar. Omar ormanın derinliklerinde bir başına kalır.

 

Oyuncular : Selim Bayraktar, Muhammet Uzuner, Tuba Büyüküstün, Mustafa Uğurlu, Mavi Mercan

Yönetmen(ler) : A. Onur Saylak & Doğu Yaşar Akal

Senaryo : Hakan Günday & A. Onur Saylak & Doğu Yaşar Akal

Görüntü Yönetmeni : Feza Çaldıran

Sanat Yönetmeni : Naz Erayda

Kurgu : Ali Aga

Müzik :  Uygur Yiğit

Uygulayıcı Yapımcı : Tamer Başaran

Yapımcı : Ziya Cemre Kutluay

Kısa Film İzle

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir