“Kısa iyidir” mottosuna sahip bir ekip olarak 15 dakikalık bir kısa film aslında bizim için oldukça uzun sayılır. Bunu genelde süreyle ilgili olan takımızdan değil, “daha kısa anlatabiliyorsan gereksiz uzatma” şeklinde kullanırız ancak bazı kısa filmler var ki diğer filmlerde 2-3 dakika bile geçmek bilmezken sizi filme kilitler, sürenin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Reset de onlardan biri. Hem de en iyilerinden. Ortamlarda kısa filmde sürenin az olmasından dolayı hep hikayenin içine seyirciyi dahil edememe sorunu olduğu tartışılır, -sanırsınız ki bunu diyen adamlar çektikleri uzun metrajlarda seyirciyi filmlerine dahil edebilmişler- Reset filminde de göreceğiniz gibi bu sadece bahane. Bilim kurguyla psikolojik gerilimi böylesine minimal ama etkili bir şekilde verebilen çok az kısa film var. Filmin yönetmenlikteki başarısı bir yana aynı ölçüde dikkat çeken bir sanat yönetmenliği ve görüntü yönetmenliği var. Görüntü yönetmenliğinin filmdeki duyguları nasıl olumlu etkilediğini kameranın açılarına, hareketlerine dikkatlice baktığınızda siz de fark edeceksiniz. İsveçli Marcus Kryler ve Fredrik Akerström ikilisi tarafından yönetilen filmin bu başarısı bu aralar çok sık bahsettiğimiz gibi bir uzun metrajın yolunu açmış kendilerine.  Kendi adıma isimlerini takip edip, kısası uzunu her türlü filmlerini heyecanla bekleyeceğim isimlerden oldular. Her ne kadar kısa filmin uzun metraja atlama rampası gibi görülmesini pek sevmesek de başarılı yönetmenleri keşfetme ve sektöre daimi olarak kazandırma kısmı yadsınamaz bir gerçek. Türkiye’de de kısa filmleri ile tanıyıp, sevip, takip ettiğimiz isimlerin uzun metraj çektiğini gördükçe gurur duyuyoruz. Kendilerini uzun metraj ve sektörel çalışmalarının yanı sıra ara ara kısa film çekmeye de davet ediyoruz :) Uzatmayalım, hemen filme geçelim.

 

 

Sinopsis : Sophie, hiçliğin ortasında bir çiftlikte annesiyle izole bir hayat yaşamaktadır. Bu yer Sophie’nin hayal bile edemeyeceği kadar kötü bir sırra sahiptir.

Oyuncular : Wilma Hedberg, Cecilia Milocco, Niklas Endahl,  Moa Berg

Yönetmen : Marcus Kryler, Fredrik Akerström

Yapımcı : Robert Samuelsson

Görüntü Yönetmeni : Petrus Sjövik

Senaryo : Bengt-Anton Runsten

Müzik : Kim Malmquist

Özel Efektler : Mattias Lindahl

Kurgu : Marcus Kryler, Fredrik Akerström

 

kisa-film-izle-reset

Kısa Film İzle

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir