Sinemacı olmak zor iş. Aklındaki bir görüntünün peşine düşeceksin, bin bir zorlukla o filmi çekeceksin sonra da eleştirmenler, kendini eleştirmen sananlar, dağıtımcılar, festivaller, kanallar, izleyiciler arasında işini şansa ve kadere bırakacaksın. Tüm bunlar olurken müzik konusunda ilerleme kaydetmiş telif hakları yasasının konu film olunca nasıl da işlemediğini görüp, filmini torrent sitelerinde, YouTube kanallarında, bilmem ne HD film izle sitelerinde görüp vizyonda almadığı izlenme sayısını takip edeceksin. Ve elinden pek de bir şey gelmeyecek. Daha doğrusu elinden gelen şeyler yeterli olmayacak. İster uzun metraj yap, ister kısa film çok bir farkı yok aslında. İnternetteki forumlarda filmlerden çok film sitesi açanların nasıl allem kallem edip de filmleri kendi sitelerine yükleyebileceğine dair detaylar konuşulurken biliyoruz ki yolumuz daha çoook uzun. Ancak bunların yanında güzel gelişmeler de var. Seyirciyle bağını, irtibatını koparmak istemeyen sinemacılar ve kısa filmciler festivaller ya da vizyon yerine online film izlemeye olan bu merakı kendi lehlerine çevirmeye çalışıyorlar. Daha önce Tolga Karaçelik ve Özcan Alper‘in de içinde bulunduğu bir grup yönetmen http://www.festivalfilm.net/ adında bir internet sitesi açarak kendi filmlerini sinemaya ya da festivale gidemeyen/gitmek istemeyenler için alternatif gişeye dönüştürmüşlerdi. Şimdi ise Kutluğ Ataman‘ın kendi filmlerini sansürsüz ve ücretsiz seyirciye ulaştırabilmek için WitchTV‘yi kurduğu haberini alıyoruz. Eminim ileride benzer oluşumların sayısı, etkinliği ve kalitesi artacak sinema ile izleyicinin buluşmasında aracıların ve emek hırsızlarının rolünü azaltacak alternatif yollar bulunacaktır. İşte bunlar hep umut! :) Lafı çok uzatmadan Kutluğ Ataman ve WitchTV ile ilgili aldığımız basın bültenini paylaşıyoruz.

Usta yönetmen Kutluğ Ataman, internetteki kalitesiz korsan yayınlara engel olmak ve RTÜK yüzünden sansürlenen filmlerinin aslını seyircisiyle buluşturmak amacıyla WitchTV adını verdiği Youtube kanalını kurdu! WitchTV, 28 Mayıs’ta Kutluğ Ataman imzalı dört film ve Metin Çavuş imzalı “Kutluğ Ataman” adlı belgesel ile yayın hayatına başladı. Sinemaseverler bundan böyle Ataman imzalı filmleri sansürsüz ve ücretsiz olarak diledikleri zaman izleyebilecek.

 

Kutluğ Ataman; “Çoğu kamunun vergilerinden oluşan desteklerle yapılan filmleri, şimdi kamuya ücretsiz olarak geri verme zamanı!” diyerek, filmlerini var olan en iyi kalitede yayınlayacağı Youtube kanalını kurdu. Ataman’ın Türkçede “cadı” anlamına gelen WitchTV adını verdiği kanal 28 Mayıs’ta yayın hayatına başladı.

 

WitchTV’de ilk aşamada Kutluğ Ataman imzalı dört film ve Metin Çavuş’un, Ataman’ın hareketli resim sanatları alanında yarattığı öncü nitelikteki eserleri, sanat teorisi ve pratiği üzerine odaklanan “Kutluğ Ataman” adlı belgeseli seyirciyle buluştu. Ataman’ın, Hülya Avşar, Vildan Atasever ve Feride Çetin’in başrollerini paylaştığı bol ödüllü “2 Genç Kız” ve ‘çakma belgesel’ türünün Türkiye’deki ilk örneği olan “Aya Seyahat” filmleri WitchTV üzerinden izlenebilir. Aynı zamanda orijinalleri sadece MoMA, Tate gibi dünyanın önemli müzelerinin koleksiyonlarında yer alan “Stefan’ın Odası” ile 2000 yılında Berlin Bienali’nde ilk çıktığında olay yaratan “Ruhuma Asla” adlı Ataman imzalı çoklu kanal video enstalasyonlarının tek kanal versiyonları da bu kanaldan izlenebiliyor.

 

Tamamen ücretsiz ve sansürsüz olarak yayın yapan WitchTV, izleyicilerine en iyi kalitede film izleme keyfi sunuyor. Kanal, seyirciye AIRPLAY ile televizyona ya da projeksiyon sistemine bağlanarak film izleme olanağı da sağlıyor. Korsan yayıncılığa bir cevap olan WitchTV, ileride çözünürlük kalitelerini daha da yükselterek gelişen teknolojiye ayak uyduracağının sözünü de şimdiden izleyicilerine veriyor.

 

Filmlerin demokratik bir şekilde herkese ulaşmasını amaçlayan WitchTV ile ilgili daha fazla bilgiye witchfilms.com adresinden ulaşmak ve film posterlerini yine bu siteden indirmek de mümkün.

Film Haberleri

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir