Belgesel türüne ait kodları kullanarak, kurgu ve gerçeklik arasındaki keskin ayrımı sorgulatan ve bu ayrımları bulanıklaştıran Aya Seyahatin yönetmeni Kutluğ Ataman, WitchTV adını verdiği Youtube kanalında kendi filmlerini yayınlamaya devam ediyor.

1957 yılında Erzincan’ın küçük bir köyünde, bir grup arkadaş Ay’a gitmek için çalışmalar yapar ve Ay’a seyahat etmek için yola çıkarlar. Belgeselde bu arkadaş grubunun; ünlü entelektüeller, bilim adamları, toplum bilimciler, insan hakları savunucuları, eski bir casus, yemek tarihçisi ve beslenme uzmanı tarafından da değerlendirilen Ay’a gitme çalışmaları, siyah–beyaz fotoğraflarla ve köyden bir anlatıcı ile belgeleniyor.

 

Londra, Moskova ve İstanbul gibi önde gelen uluslararası film festivallerinde gösterilen “Aya Seyahat”, uluslararası arenada da ilgiyle karşılandı. Kısa zamanda sanat dünyasının dikkatini çeken film, uluslararası müze ve sergilerde de gösterildi.

 

Kutluğ Ataman’ın, filmlerini var olan en iyi kalitede yayınladığı kanalda ücretsiz olarak izleyicilerle buluşan “Aya Seyahat”in senaryosu Ataman’ın, kurgusu Ahmet Balaban’ın imzasını taşıyor. Oyuncu kadrosunda Metin Alagaş, Gözde Aran, Ahmet Aslan gibi isimlerin yer aldığı Witch yapımı ‘çakma’ belgeselde; Murat Belge, Nilüfer Göle, Etyen Mahçupyan gibi isimler de belgeselde konuşmacı olarak izleyici karşısına çıkıyor. Anlatıcılığını Selçuk Atasoy’un yaptığı filmin görüntü yönetmeni Tolga Kutluay ve Blagoy Toprakidis, sanat yönetmenleri ise Hazel Alkım, Hakan Sur, Beşir Hizarcı.

WITCHTV HAKKINDA

Kutluğ Ataman; “Çoğu kamunun vergilerinden oluşan desteklerle yapılan filmleri, şimdi kamuya ücretsiz olarak geri verme zamanı!” diyerek, filmlerini var olan en iyi kalitede, ücretsiz olarak yayınladığı Youtube kanalını kurdu. Ataman’ın, internetteki kalitesiz korsan yayınlara engel olmak ve RTÜK yüzünden sansürlenen filmlerinin aslını seyircisiyle buluşturmak amacıyla kurduğu ve Türkçede “cadı” anlamına gelen WitchTV adını verdiği kanal 28 Mayıs’ta yayın hayatına başladı.

 

WitchTV’de ilk aşamada Kutluğ Ataman imzalı dört film ve Metin Çavuş’un, Ataman’ın hareketli resim sanatları alanında yarattığı öncü nitelikteki eserleri, sanat teorisi ve pratiği üzerine odaklanan “Kutluğ Ataman” adlı belgeseli seyirciyle buluştu. Ataman’ın, Hülya Avşar, Vildan Atasever ve Feride Çetin’in başrollerini paylaştığı bol ödüllü “2 Genç Kız” ve ‘çakma belgesel’ türünün Türkiye’deki ilk örneği olan “Aya Seyahat”  filmleri WitchTV üzerinden izlenebilir. Aynı zamanda orijinalleri sadece MoMA, Tate gibi dünyanın önemli müzelerinin koleksiyonlarında yer alan “Stefan’ın Odası” ile 2000 yılında Berlin Bienali’nde ilk çıktığında olay yaratan “Ruhuma Asla” adlı Ataman imzalı çoklu kanal video enstalasyonlarının tek kanal versiyonları da bu kanaldan izlenebiliyor.

 

Tamamen ücretsiz ve sansürsüz olarak yayın yapan WitchTV, izleyicilerine en iyi kalitede film izleme keyfi sunuyor. Kanal, seyirciye AIRPLAY ile televizyona ya da projeksiyon sistemine bağlanarak film izleme olanağı da sağlıyor. Korsan yayıncılığa bir cevap olan WitchTV, ileride çözünürlük kalitelerini daha da yükselterek gelişen teknolojiye ayak uyduracağının sözünü de şimdiden izleyicilerine veriyor.

 

Filmlerin demokratik bir şekilde herkese ulaşmasını amaçlayan WitchTV ile ilgili daha fazla bilgiye witchfilms.com adresinden ulaşmak ve film posterlerini yine bu siteden indirmek de mümkün.

Film Haberleri

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir