Sinema ve Kısa Film Dersleri

Film çekmek isteyenlere senaryo, yönetmenlik, yapımcılık, görüntü, kurgu, ışık, ses, pazarlama, sinema tarihi, film teorisi ve kısa film dersleri burada!

22/05/2017

David Lynch Efsanesi İkiz Tepeler’in Renk Skalası (Video)

David Lynch’in İkiz Tepeler’i geri döndü, dönerken atmosferini oluşturan renklerini de getirdi. Dizinin renklerini bu video ile izleyin.

16/05/2017

Hikaye Anlatıcılığına Güzel Bir Örnek : Cep Hikayeleri

Cep Hikayeleri’nde her hafta gündelik hayattan insan hikayelerini izleyiciye sunan Akın Andırın, adeta yönetmenlik ve hikaye anlatıcılığı dersi veriyor.

15/05/2017

Onur Ünlü, Ezel Akay, Ercan Kesal ve Yamaç Okur Sinema Eğitimini Değerlendiriyor (Video)

İSFAM’ın yaptığı video röportajlarda Onur Ünlü, Ezel Akay, Ercan Kesal ve Yamaç Okur sinema eğitimini ve Türkiye Sineması’nı değerlendiriyor.

13/05/2017

Kingsman: The Secret Service Film Kurgusunda Gizli Kesmeler (Video)

Matthew Vaughn’un yönettiği Kingsman: The Secret Service filminin kurgusunda kullanılan gizli kesmeleri izleyin, kurgu tekniklerinizi geliştirin.

02/05/2017

Sinema öğrencileri için stajın önemi

Radyo TV Sinema öğrencileri için staj yapmak önemli midir? Neden önemlidir? Nerede, nasıl yapılır? Staj yapılacak yer nasıl bulunur? sorularına cevaplar.

01/04/2017

Senaryo Örnekleri : Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

Stanley Kubrick efsanesi Otomatik Portakal filminin senaryosu okumanız, incelemeniz, öğrenmeniz için Kısa İyidir’de yayında!

30/03/2017

Usta Yönetmen Ford Coppola İle Sinemanın Geleceği (Video)

Ünlü yönetmen Francis Ford Coppola, sinemanın geleceği, Baba filmi, Marlon Brando ve reddedilme deneyimlerini anlatıyor. Mutlaka izleyin!

28/03/2017

Senaryo Örnekleri : The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)

Wes Anderson ve Hugo Guinness’in birlikte yazdığı, Anderson’un yönettiği muhteşem film Büyük Budapeşte Oteli’nin senaryosunu okuyun, inceleyin, öğrenin.

27/03/2017

BBC, Planet Earth’ün Sinema Filmi Kalitesini Nasıl Yakaladı? (Video)

BBC’nin Planet Earth 2 serisi her zamankinden daha sinematografik daha eşsiz. Peki vahşi doğa belgeseli çekerken bunu nasıl yaptılar?

Hollywood Filmlerindeki Beyazlaştırmanın Kısa Tarihi (Video)

Scarlett Johansson’ın Ghost In The Shell filminde yer almasıyla başlayan Hollywood’daki beyazlaştırma tartışmasının tarihine kısa bir bakış.

Tarantino’nun Kadınları. Güç Timsali Mi, Mağdur Mu? (Video)

Quentin Tarantino aslında feminist mi? Ünlü yönetmenin filmlerindeki kadın karakterlere bu videoyla kısa bir bakış atıyoruz.

26/03/2017

Kısa Film Yarışmalarıyla Film Festivallerinin Farkı Nedir?

Film festivalleri ve kısa film yarışmaları arasındaki farklar, ortak noktalar nelerdir? Kısa film yaparken nasıl ve neden önemlidir?

25/03/2017

Kısa Film Yarışmalarıyla Sinema Kariyeri Yapılır Mı?

“Nereden Başlamalı?” serimizin yeni yazısında film çekmeye, profesyonel sinemacı olmaya kısa film yarışmaları üzerinden bakıyoruz.

24/03/2017

Senaryo Örnekleri : Moonlight (Ay Işığı)

Barry Jenkins tarafından Tarell Alvin McCraney’in öyküsünden uyarlanan ve yönetilen; Oscar da dahil olmak üzere bu senenin en çok ödül alan ve konuşulan filmlerinden biri olan Moonlight filminin senaryosunu okuyun, inceleyin, öğrenin.

Amerikan Sinemasındaki Jenerik Tipografilerinin Evrimi (Video)

Amerika sinemasında film jeneriklerindeki tipografinin gelişimini, evrimini, kült filmlerdeki font etkisini izleyin.

23/03/2017

Senaryonuzu Okutmak İstiyorsunuz Ama Nasıl?

Çok inandığınız bir senaryonuz ya da kısa film projeniz var. Sektör profesyonellerine okutmak, birlikte çalışmak istiyorsunuz. Nasıl yapmalı?

Yönetmen Damien Chazelle’in Filmlerindeki Hızlı Pan Kullanımı (Video)

Whiplash, La La Land filmlerinin yönetmeni Damien Chazelle’in filmlerinde kamerada pan hareketlerini nasıl kullandığını izleyin, öğrenin.

22/03/2017

Spike Lee Filmlerindeki Yönetmen İmzası : Dolly Çekimleri (Video)

Amerikalı yönetmen Spike Lee’nin filmlerinde kullandığı ve kendi imzasına dönüşen dolly çekimlerini izleyin, inceleyin, öğrenin.

21/03/2017

Senaryo Örnekleri : Deadpool

Tim Miller imzalı ünlü çizgi roman uyarlaması Deadpool filminin senaryosu, senaryo yazmakla ilgilenenler için yayında.

Bira İle Film Banyosu Nasıl Yapılır? Fotoğraflar Neye Benzer? (Video)

İrlandalı fotoğrafçı Vincent Moschetti, One Year With Film Only projesinde bira ila negatif film banyosu yapmış. Nasıl mı? İzle öğren!