Sinema ve Kısa Film Dersleri

Film çekmek isteyenlere senaryo, yönetmenlik, yapımcılık, görüntü, kurgu, ışık, ses, pazarlama, sinema tarihi, film teorisi ve kısa film dersleri burada!

11/09/2017

Christopher Nolan Yönetmenliğe Nasıl Başladı?

Christopher Nolan’ın yönetmenliğe nasıl başladığını biliyor musunuz? Hikayesi size ilham verecek!

08/09/2017

Martin Scorsese Sinematografisinde Olmazsa Olmaz Üst Açılar (Video)

Usta yönetmen Martin Scorsese’nin Taxi Driver’dan Silence’a kadar tüm filmlerindeki üst açılar bu videoda izleyin, kullanımını ve etkisini görün.

24/08/2017

Youtube mu Vimeo mu?

Kısa filminizi, videolarınızı insanlara ulaştırmak, izlettirmek istiyorsunuz. Peki Youtube mu, Vimeo mu? Avantajlarını ve dezavantajlarını yazdık.

05/08/2017

Senaryodan Ekrana : Hannibal (Video)

Hannibal dizisinden beş dakikayı senaryosuyla birlikte izlemeye ne dersiniz? Senaryo yazımı ve yönetmenlikle ilgilenenler için öğretici bir ders videosu!

03/08/2017

Kısa Filmde Oda Çekimleri İçin Işık Tasarımı Ve 3 Örnek Setup (Video)

Bir odada geçene senaryoda günün farklı saatleri için nasıl ışık tasarımı yaparsınız? İç gün – gece ve gün batımı ışıkları nasıl kurulur yazımızda!

26/07/2017

Storyboarder | Storyboard Çizim Programı ve Fazlası

Uzun zamandır githubta takip ettiğim ekip artık beta sürecini bitirip ilk stabil sürüm olan 1.0.0’ı duyurdu ve akabinde hemen ben de sizler ile paylaşıyorum.

10/07/2017

Yeni başlayanlar için kısa film ekipmanları

Topluluğun en çok sorulan sorusunu cevaplamaya çalıştım. İlk kısa filmini çekmek isteyenler için güncel, bütçeyi üzmeyen fiyat/performans açsından en optimize ekipmanları sıraladım.

06/07/2017

İstanbul dışında olmayı avantaja çevirmek

Sinemacı olmak, kısa film çekmek istiyorsunuz ama siz hariç her şey İstanbul’da! Gelin neler yapabileceğinizi, avantajlarını anlatalım!

04/07/2017

Sinemacı mı olmak istiyorsun? İşte formül!

Yönetmen, senarist, oyuncu, yapımcı… Sinemacı olmak istiyorsanız formülünü veriyoruz! Ama baştan uyaralım sevmeyebilirsiniz.

22/05/2017

David Lynch Efsanesi İkiz Tepeler’in Renk Skalası (Video)

David Lynch’in İkiz Tepeler’i geri döndü, dönerken atmosferini oluşturan renklerini de getirdi. Dizinin renklerini bu video ile izleyin.

16/05/2017

Hikaye Anlatıcılığına Güzel Bir Örnek : Cep Hikayeleri

Cep Hikayeleri’nde her hafta gündelik hayattan insan hikayelerini izleyiciye sunan Akın Andırın, adeta yönetmenlik ve hikaye anlatıcılığı dersi veriyor.

15/05/2017

Onur Ünlü, Ezel Akay, Ercan Kesal ve Yamaç Okur Sinema Eğitimini Değerlendiriyor (Video)

İSFAM’ın yaptığı video röportajlarda Onur Ünlü, Ezel Akay, Ercan Kesal ve Yamaç Okur sinema eğitimini ve Türkiye Sineması’nı değerlendiriyor.

13/05/2017

Kingsman: The Secret Service Film Kurgusunda Gizli Kesmeler (Video)

Matthew Vaughn’un yönettiği Kingsman: The Secret Service filminin kurgusunda kullanılan gizli kesmeleri izleyin, kurgu tekniklerinizi geliştirin.

02/05/2017

Sinema öğrencileri için stajın önemi

Radyo TV Sinema öğrencileri için staj yapmak önemli midir? Neden önemlidir? Nerede, nasıl yapılır? Staj yapılacak yer nasıl bulunur? sorularına cevaplar.

01/04/2017

Senaryo Örnekleri : Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

Stanley Kubrick efsanesi Otomatik Portakal filminin senaryosu okumanız, incelemeniz, öğrenmeniz için Kısa İyidir’de yayında!

30/03/2017

Usta Yönetmen Ford Coppola İle Sinemanın Geleceği (Video)

Ünlü yönetmen Francis Ford Coppola, sinemanın geleceği, Baba filmi, Marlon Brando ve reddedilme deneyimlerini anlatıyor. Mutlaka izleyin!

28/03/2017

Senaryo Örnekleri : The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)

Wes Anderson ve Hugo Guinness’in birlikte yazdığı, Anderson’un yönettiği muhteşem film Büyük Budapeşte Oteli’nin senaryosunu okuyun, inceleyin, öğrenin.

27/03/2017

BBC, Planet Earth’ün Sinema Filmi Kalitesini Nasıl Yakaladı? (Video)

BBC’nin Planet Earth 2 serisi her zamankinden daha sinematografik daha eşsiz. Peki vahşi doğa belgeseli çekerken bunu nasıl yaptılar?

Hollywood Filmlerindeki Beyazlaştırmanın Kısa Tarihi (Video)

Scarlett Johansson’ın Ghost In The Shell filminde yer almasıyla başlayan Hollywood’daki beyazlaştırma tartışmasının tarihine kısa bir bakış.

Tarantino’nun Kadınları. Güç Timsali Mi, Mağdur Mu? (Video)

Quentin Tarantino aslında feminist mi? Ünlü yönetmenin filmlerindeki kadın karakterlere bu videoyla kısa bir bakış atıyoruz.