Görüntü Dersleri

Sinematografi, kameralar, çekim teknikleri, ışık tasarımı, renk teorisi, kompozisyon, görüntü psikolojisi ve yönetmenliği dersleri ve incelemeleri burada!

28/09/2017

Cep Telefonunuzu Pozometreye Dönüştüren Uygulamalar

Kısa filminizi çekerken görüntüye ve ışığa hakim olmak için cep telefonunuzda kullanabileceğiniz pozometre uygulamalarını yazdık.

08/09/2017

Martin Scorsese Sinematografisinde Olmazsa Olmaz Üst Açılar (Video)

Usta yönetmen Martin Scorsese’nin Taxi Driver’dan Silence’a kadar tüm filmlerindeki üst açılar bu videoda izleyin, kullanımını ve etkisini görün.

03/08/2017

Kısa Filmde Oda Çekimleri İçin Işık Tasarımı Ve 3 Örnek Setup (Video)

Bir odada geçene senaryoda günün farklı saatleri için nasıl ışık tasarımı yaparsınız? İç gün – gece ve gün batımı ışıkları nasıl kurulur yazımızda!

22/05/2017

David Lynch Efsanesi İkiz Tepeler’in Renk Skalası (Video)

David Lynch’in İkiz Tepeler’i geri döndü, dönerken atmosferini oluşturan renklerini de getirdi. Dizinin renklerini bu video ile izleyin.

27/03/2017

BBC, Planet Earth’ün Sinema Filmi Kalitesini Nasıl Yakaladı? (Video)

BBC’nin Planet Earth 2 serisi her zamankinden daha sinematografik daha eşsiz. Peki vahşi doğa belgeseli çekerken bunu nasıl yaptılar?

23/03/2017

Yönetmen Damien Chazelle’in Filmlerindeki Hızlı Pan Kullanımı (Video)

Whiplash, La La Land filmlerinin yönetmeni Damien Chazelle’in filmlerinde kamerada pan hareketlerini nasıl kullandığını izleyin, öğrenin.

22/03/2017

Spike Lee Filmlerindeki Yönetmen İmzası : Dolly Çekimleri (Video)

Amerikalı yönetmen Spike Lee’nin filmlerinde kullandığı ve kendi imzasına dönüşen dolly çekimlerini izleyin, inceleyin, öğrenin.

21/03/2017

Bira İle Film Banyosu Nasıl Yapılır? Fotoğraflar Neye Benzer? (Video)

İrlandalı fotoğrafçı Vincent Moschetti, One Year With Film Only projesinde bira ila negatif film banyosu yapmış. Nasıl mı? İzle öğren!

17/03/2017

Wall-E : Animasyon Filmde Gerçekçi Kamera Hareketleri Yaratmak

Animasyon filmlerde görüntü yönetmenliği nasıl olur? Wall-E filminde kamera hareketleri ve lens uygulamalarının nasıl yapıldığını izleyin.

12/03/2017

8K RED Epic-W Helium Kamera Test Videosu

RED’in 8K kamerası Epic-W Helium’un farklı ışık koşullarında nasıl çekim yaptığını izleyin, sonuçları kendi gözlerinizle görün.

21/02/2017

Ida’dan ışık dersleri Vol.2 Yatakhane | İç | Gece

Sinematografide mumun yeri bir ayrı. Mum ışığında nasıl bir sihir varsa, sahneye doğal dramatik bir atmosfer veriyor. Görüntü ve ışık derslerinde Ida ile yolculuğumuz devam ediyor.

13/02/2017

Ida’dan ışık dersleri Vol.1 Mutfak | İç | Gün

Ida’nın ödüllü görüntü yönetmeni Lukasz Zal’dan ışık nasıl yapılır dersi niteliğindeki çalışma notlarını sizin için görüntü dersleri altında paylaşıyoruz.

12/01/2017

Sinema Lensleriyle Bokeh Testleri (Video)

Prime, teleobjektif ve anamorfik sinema lensleri ile bokeh test videolarını izleyin, bokeh görüntüleri hangi lensle nasıl kullanabileceğinize karar verin.

02/01/2017

The X Files Sinematografisi : Katmanları Yaratmak (Vol.II)

Işık nasıl kurulur? Katmanlar nasıl yaratılır. Parçalı ışık, gölgeler ve The X Files’tan öğreneceğimiz, ışık ve karanlık hakkında daha pek çok şey!

26/12/2016

The X Files Sinematografisi : Karanlığı Yaratmak (Vol.I)

Işık nasıl kurulur? Sinematografide gölge,parçalı aydınlatma, gerekçeli aydınlatma, karanlık ve X Files’ın ışık hakkında bize öğreteceği daha pek çok şey.

22/09/2016

Sherlock’un simetrisi : Bu sefer cetvel ile

Büyük beğeni toplayan Sherlock dizisinin görüntü yönetimi ve simetrisi üzerine yapılmış videoyu izleyin.

24/08/2016

Kompozisyon Örnekleri (ya da Geometri Dersinin Önemi)

Sizin için ünlü film ve dizilerden sahnelerin kadrajlarını derledik. Kurulan kompozisyonların geometrisini net görmek ister misiniz?

21/05/2016

Ünlü Filmlerin Ünlü Sahnelerinden Renk Paletleri

Sinema tarihinin önemli filmlerinin renk skalalarını inceleyin, rengin film üzerindeki etkisini kendi gözlerinizle görün.

30/03/2016

ISO nedir? Işık değildir.

Yüksek ISO iyi bir ışık tasarımının yerini almaz. Neden mi? Gelin örnek üzerinden gösterelim.

11/03/2016

Bi’perşembe Sony Fs7 Atölyesinin Full Videosu Yayında!

Kısa film çekmek isteyenler için Oktostore ve Muratcan Gökçe ile düzenlediğimiz Bi’perşembe Atölyeleri’nde Sony Fs7 kamera atölyesinin full videosunu izle!