Yönetmenlik Dersleri

Uzun metraj ve kısa filmde yönetmenlik, oyuncu, senaryo, görüntü ve ekip yönetimi, çekime hazırlanma, teknik ve teori dersleri ile ipuçları burada!

05/08/2017

Senaryodan Ekrana : Hannibal (Video)

Hannibal dizisinden beş dakikayı senaryosuyla birlikte izlemeye ne dersiniz? Senaryo yazımı ve yönetmenlikle ilgilenenler için öğretici bir ders videosu!

26/07/2017

Storyboarder | Storyboard Çizim Programı ve Fazlası

Uzun zamandır githubta takip ettiğim ekip artık beta sürecini bitirip ilk stabil sürüm olan 1.0.0’ı duyurdu ve akabinde hemen ben de sizler ile paylaşıyorum.

16/05/2017

Hikaye Anlatıcılığına Güzel Bir Örnek : Cep Hikayeleri

Cep Hikayeleri’nde her hafta gündelik hayattan insan hikayelerini izleyiciye sunan Akın Andırın, adeta yönetmenlik ve hikaye anlatıcılığı dersi veriyor.

22/03/2017

Spike Lee Filmlerindeki Yönetmen İmzası : Dolly Çekimleri (Video)

Amerikalı yönetmen Spike Lee’nin filmlerinde kullandığı ve kendi imzasına dönüşen dolly çekimlerini izleyin, inceleyin, öğrenin.

26/02/2017

David Fincher : Pop Müzik Kliplerinden Sinemaya (Video)

Pop müzik videolarıyla yönetmenliğe başlayan David Fincher’ın çektiği klip ve filmleri arasındaki ilişkiyi anlatan videoyu izleyin.

18/12/2016

Kısa Filmden Uzun Metraja : Whiplash (Video)

Oscar ödüllü film Whiplash’in uzun metrajdan önce kısa film olduğunu biliyor musunuz? Yönetmen Damien Chazelle’in kısa filmden uzun metraja uzayan öyküsü.

27/11/2016

Aşama Aşama Bir Film Yapmak : Cereyan

Mert Dikmen senaristliğini ve yönetmenliği ilk uzun metraj filmi Cereyan’ın kısa film ile başlayıp uzun metraja giden yapım sürecini yazdı.

30/08/2016

Werner Herzog’tan Sinemacı Olmak İsteyenlere Altın Öğüt (Video)

Usta yönetmen Werner Herzog iyi bir sinemacı,senarist ya da yönetmen olmak isteyenler için altın değerinde bir sinema dersi veriyor!

15/12/2015

Stanley Kubrick’i Eşi, Sağ Kolu ve Martin Scorsese’den Dinleyin!

Sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biri olan Stanley Kubrick’i ve filmlerinin yaratım sürecini eşi, sağ kolu ve Martin Scorsese anlatıyor. 

16/05/2015

James Cameron : Avatar’dan önce… Meraklı bir çocuk (Video)

Titanic, Avatar gibi filmlerin yaratıcısı James Cameron çocukluğundaki hayal gücü ve merakının yönetmenliğine katkısını anlatıyor.

05/04/2015

Usta Yönetmen Werner Herzog’dan Masterclass (Video)

Usta yönetmen Werner Herzog katıldığı bir festivalde yönetmenlik ve sinema dersleri veriyor.