Efendim merhaba, Kısa İyidir’in bu özel yazı dizisinde sinemacılar için özelleştirilmiş rüya tabirleri sözlüğü tadında bir şey ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Yeri geldiğinde bu coğrafyanın özelinde (At murattır gibi misal), yeri geldiğinde imgebilim ara sıra freudyen yaklaşımlarla sinemacıların rüyalarını yorumluyoruz. Eğer başarılı olursak, bu spiritüel özelliğimle burç yorumlarına da başlarım.

Rüyalarınızı gönderip, yorumlatmak isterseniz menüdeki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

 

Rüyada Yapımcı Görmek

Alelacele yazıp son gün postaya verip Ankara’ya gönderdiğiniz kısa filminize yapım desteği çıkmadığınızı öğreneceksiniz. Evet, maalesef. Onun bi’ nevi projeksiyonu işte bu rüyalar hep. Neden? Çünkü Yurtiçi kargoyla göndermişsiniz. Onlar da müdürlüğün kapısına “geldik, bulamadık” kağıdı yapıştırıp gitmişler. Normal. Kış ve bahar döneminde ne kadar fon, pitching platformu varsa hepsine başvura-vura yaz gelecek, zaten yaz gelince de “aslında var ya bu filmi yapmak istemiyordum” durumuna geleceksiniz. Erken rezervasyon fırsatından yararlanıp, bir hafta bi’ yerlere kaçmayı düşünebilirsiniz.

 

Rüyada Yapımcının Sizi Azarladığını Görmek

Muhtemelen 4K Raw çektiğiniz  ve her gittiğiniz yere jeneratör istediğiniz için olabilir. Bilinçaltınız sizi uyarıyor efendim. Sabah uyanıp kahvenizi içtikten sonra bütçenizi revize etmeniz gerekiyor. Aslında o kadın oyuncuya gerek yok, senaryodan atın gitsin.Kısa film prodüksiyonunda karavan isteyen oyuncu mu olur? He bir de araç sahnelerini de atın. Stüdyo daha ucuza geliyor, yeşilde çekersiniz. Bilinçaltı bu işte mesajlarını böyle böyle veriyor.

 

Rüyada Yapımcıyı Bir Köşede Saklanıp Dürüm Yerken Görmek

Sesçi orada yarım ekmeğe tavuk döner yerken, yapımcı adana dürüm/şalgam yapıyorsa, muhtemelen… Yok ya sizin bilinçaltınız fesat. Ondan. Yok canım yapmaz öyle şey… Ya yaparsa? Arabayı alıp alıp nereye gidiyor bu? İnsanoğluna güvenilmiyor işte.

 

Rüyada Yapımcıyı Setten Kovduğunuzu Görmek

Sorumlulularınızdan kaçtığınızı gösteriyor. Suçu başkalarında aradığınıza delalet ayrıca. Film çıkmıyorsa yaratıcı olarak müsebbibi kusura bakmayın ama sizsiniz. Boku başkasına atmanın faydası yok. Ya da yapım için başka birini aramaya başlayın. Yapımcıya tekme tokat girdiğinizi gördüyseniz, bu filmi çekmeyi her şeyden çok istediğinizi gösterir. İşte bu, sinemacının sahip olması gereken duydu bu olmalı.

 

Rüyada Yapımcının “Puff!” Diye Ortadan Kaybolması

Her şey çok güzel başlamıştı. Harika bir yaratıcı yapımcı ile tanışmıştınız. Avrupa festivalleri, dağıtım, fon… Tam bir iş bitirici yapımcıydı. Sizi de gazladı, şöyle yaparız böyle yaparız. Dijitürk’e satarız diye… Geçmiş olsun. Dolandırıldınız. Fondan gelen para da getti. Elinizde çekim senaryosuyla ortada kaldınız. Bu durumda en iyi yapılacak şey, sete gelenlere cepten birer günlük kaşe verip yollamak. Kısa İyidir’de arama bölümüne “sıfır bütçe ile film çekmek” yazacağınıza delalet.

 

Rüyada Yapımcınızın George Lucas Olduğunu Görmek

Allah allah… Bi’ fikrim yok.  Carrie Fisher‘ın ölümüne çok üzüldünüz herhalde.

 

Rüyada Cannes’da Türk Yapımcılarla Karşılaşmak

E normal, geçen sene yerli festivallerin hepsinde göre göre bilinçaltınıza işlemiş. İçiniz bayılmış. Neye delalet derseniz, artık yerelden bıktığınız, şöyle ufaktan Avrupa sinemasına yaklaşacağınıza ve yeni senaryonuza çok yakında başlayacağınıza delalet. Bir süre festivallerden, yarışmalardan uzak kalmanız gerekiyor. Kafanız kaldırmıyor artık belli ki.

 

 

Sinema ve Kısa Film Blog Yazıları

Sinemacı, Işık ayağı, Proje adamı, Parazit Film'de parazit! Altan Çamlı'nın uzak akrabası, Aircraft Structural Specialist?, en sevdiği uzay gemisi USCSS Nostromo, favori kahramanı papa midnite!