Kısa Filmde Storyboard

Storyboard hazırlamak kısa film için lüks mü?  Yönetmen olarak projenize hakim olmak, görüntü konusunda işinizi şansa bırakmamak için lüks değil, elzemdir.

Planlarınızı, ölçek ve kompozisyonunuzu, dekupelerinizi hazırlamış yani ev ödevinizi yapmış olarak sete gitmek, işte filminizi “film” yapacak “tweak”lardan bir tanesi.

Storyboard yapalım : Storyboarder


Bu tamam, girizgahı yaptık. Nasıl olacak bu işte. Tabii ki 500 tane çizim yapabileceğiniz program mevcut. Storyboarder  ücretsiz bir program. Ücretsiz şeylerin dayanılmaz bir hafifliği var.  Farkı bu kadar değil, az bekleyin açıklıyorum.

Uzun zamandır github‘ta takip ettiğim, ekip artık beta sürecini bitirip ilk stabil sürüm olan 1.0.0’ı duyurdu ve akabinde hemen bende sizler ile paylaşıyorum.

Storyboarder’ın Artıları

1- Sinemacılar tarafından sinemacılar için hazırlanmış. Dolayısı ile arayüz ve dialog / aksiyon / not gibi ek özelliklerin yanı sıra size bir timeline sağlıyor. Bu da teorik olarak filminiz ne durumda görmenizi  ve sete girmeden önce değişiklikler için gerekli fırsatı veriyor.

2. Senaryonuzu (fountain formatında olması gerekiyor) direk olarak Storyboader’a veriyorsunuz, o gerekli ayarlamaları yapıyor. Size sadece planlarınızı belirlemek kalıyor. Birazda çöp adam çizebilme kısmı var tabii.

3. Kağıda çizdiklerinizi de çevirebiliyor. Bu önemli işte.

4. Windows, MacOS, ve Linux’ta çalışıyor.

5. Gerisini indirin, kullanın ve keşfedin.

Storyboarder İndir

Buraya tıklayarak storyboader programını indirebilirsiniz. Yaşadığınız problemleri uygulamanın github sayfasından bildirmeniz bu güzel programın daha da gelişmesinde katkı sağlayacaktır.

 

Yönetmenlik Dersleri

Sinemacı, Işık ayağı, Proje adamı, Parazit Film'de parazit! Altan Çamlı'nın uzak akrabası, Aircraft Structural Specialist?, en sevdiği uzay gemisi USCSS Nostromo, favori kahramanı papa midnite!