Belgesel filmler son yıllarda yükselişte. Filmlerin kalitesi her geçen gün sinema filmlerine yaklaşırken, bu alanda verilen fonlar ve ödüller de artmaya başladı. Ford Coppola‘nın sinemanın geleceğine dair yaptığı konuşmada belgesel sinemanın yükselişi, BBC’nin Planet Earth serisinde kullandığı sinematografiyle anlatım biçimlerinin gelişimini net bir şekilde görebilirsiniz. Bizde ise durumlar biraz daha farklı. Biz biraz geriden takip ediyoruz belgesel sinemayı. Hala iki röportaj, bir röportaj altı görüntüsü almayı hikaye kurmak sanıyoruz. Hatta atölyelerimizde gördüğümüz sık bir hata bile var : “Kurmaca çekecek imkanım yok bari belgesel çekeyim, kolay.” Ve sanmayın ki bu sadece kısa film dünyasında böyle. Uluslararası bir kanala belgesel film çekmiş, 17 yıldır sinema sektöründe yer alan biri olarak diyebilirim ki sektörde profesyonel olanların da bakışı çok farklı değil. O yüzden uzun zamandır aklımızda olan ama işlerden güçlerden ancak zaman bulabildiğimiz bir atölyeyi nihayet hayata geçiriyoruz. Tekinsiz Atölyeler’de yeni konumuz Belgesel Film Senaryosu Yazmak. Özellikle dramaturjiye, hikaye anlatıcılığına ve belgesel sinemaya kafa yoran ya da belgesel filmi bir konu çerçevesinde doğaçlama çekimler yapıp, kurguda süreye göre birleştirmek olarak gören arkadaşlarımıza tavsiye ederiz, o işin neden öyle olmadığını göreceksiniz.

 

Belgesel film senaryosu atölyesinde neleri konuşacağız?

Önce belgesel filmin senaryosu olur mu sorusuyla başlayıp, neden olur, nasıl olur ile devam edip; proje aşamasında, çekimde ve kurgu aşamalarında hikaye kurma ve anlatım tekniklerini geliştirme konularına değineceğiz. Belgesel filmde konu ve konuya bakış açısı belirlemenin önemine de değineceğimiz atölyemiz ücretsiz ve herkese açıktır. Ancak her güzel şey gibi bir kontenjan sınırımız var. O yüzden katılmak isteyenlerin erkenden kayıt yaptırmasını öneririz. Peki nasıl mı katılacaksınız? Atölyemiz 23 Nisan 2017 Pazar günü, Beyoğlu’nda Kültür Kenti Vakfı’nda saat 14.00-17.00 arasında yapılacak. Atölyemiz için kontenjanımız dolmuştur ancak sonraki atölyelerden haberdar olmak için buradan bültenimize kayıt yaptırabilirsiniz.

 

Atölye kontenjanımız dolmuştur teşekkür ederiz!

Ne Zaman ? : 23 Nisan 2017 Pazar – Saat : 14.00 – 17.00 arası

Nerede ? : Kültür Kenti Vakfı (Yeni Çarşı Cd. No:28, Tomtom Mahallesi, 34433 Beyoğlu/İstanbul – Galatasaray Lisesi’nin yan sokağı)

 

Not : Atölye girişinde isim listesi bulunmaktadır, katılmaya hak kazananların dışında etkinliğe katılım mümkün değildir. Bilgilerini doğru vermeyen ya da eksik verenler katılım hakkını kaybedeceklerdir.

Atölyede görüşmek üzere!

Tekinsiz Atölyeler

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir