Ağırlıklı olarak gezi üzerine çalışan video sanatçısı Vincent Urban 2015’te yaptığı Japonya seyahatini bu 4 dakikalık çalışmada hikayeleştirmiş. 3 hafta süren tren yolculuğundan pek çok görüntü ve ses kaydı içeren videoda kendinizi kısa süreliğine Japonya’da hissedeceksiniz.

 

Videoya teknik açıdan bakarsak, Sony a7s ve Canon 5D Mark III olmak üzere iki farklı kamera ile çekildiğini görüyoruz. Canon’la yaptıkları çekimleri ise RAW yapmışlar. Video kendi içindeki görüntü kalabalıklığına rağmen alışkın olduğumuz gezi çalışmalarının aksine oldukça dingin bir kurguya sahip.  Konu özellikle Japonya gibi oldukça aktif ve kalabalık malzemeye sahip bir ülke olunca bu dinginliği izlenebilir seviyede yakalamak çok da kolay değil. Hızlı akışların hemen ardından bir anda sakinleyen geçişler yapmak da. Hep bahsettiğimiz kurgu yaparken ritm kulağının önemi bu tarz örneklerde çok daha iyi anlaşılıyor. Sanatçı videosunda hem modern hem de geleneksel Japonya’dan doneleri içinde barındırırken, şehrin yükselen binalarından aynı görsel forma sahip ormana geçmesi gibi kesmelerle de birbirine kontrast oluşturacak görüntüleri arka arkaya kullanmış ve bu ritm kontrastını görsel olarak da çok güzel beslemiş. Sık sık timelapse görüntülerin yer aldığı videoda, aralarda insana “aslında gördüğün kadar hızlı değil, çok sakin gezdik” dermiş gibi duran Vincent’ın kendisini de görebilirsiniz. Videoya geçmeden önce künyesini de aşağıya bırakalım. İyi seyirler!

 

Görüntüler : Vincent Urban, Alex Schiller, Alex Tank
Kurgu ve Ses Tasarımı : Vincent Urban
Renk Düzeltme : Alex Schiller

Kısa Film İzle

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir