Hayatınızı sinema ve kısa film yapımına adadığınızda kafanızdaki en büyük soru hedefinize nasıl ulaşacağınızdır. İster yönetmen, ister senarist, ister oyuncu, ister kurgucu, ister sesçi olmak istiyor olun hepimizin yaptığı hataların başında bu alanda gelişime ve üretime ayırdığımız zamanı, yaptıklarımızı duyurmaya ayırmamamızdır. Kısa İyidir’de bir süre önce dersler bölümüne Pazarlama & PR kategorisi açmamızın nedeni de buydu. Teknoloji geliştikçe film ve video alanında çalışan insanların sayısı artıyor, bu film festivallerinin, rekabetin ve kalitenin artması gibi pek çok olumlu faktörle beraber yapılan işin görünürlülüğünün düşmesi gibi olumsuz faktörü de içinde barındırıyor. O yüzden film yapmaya verilen zaman ve emek kadar, onun duyurulması ve insanlara ulaştırılması da çok önemli hale geliyor. Bunu şöyle düşünün muhteşem bir tablo yaptınız, gerçek bir sanat eseri ama bu tablo evinizin salonunda duruyor, kimse orada olduğunu, sizin neler yapabileceğinizi, yeteneklerinizi bilmiyor. Eve gelen 3-5 kişi de bir evin salonunda duran bu tabloya bakıp, geçiyor. Bu tabloyu ona değer verecek insanlar için görünür yapmanız gerek. Film için de sizin için de durum tam olarak bu işte. Filmlerinizi ve kendinizi görünür yapmanız gerek. Bu sizi hedeflerinize ulaşmada kolaylık sağlayacaktır.

Bu yazıda da konu film olunca en büyük görünürlük araçlarımızdan olan Vimeo ve Youtube üzerinden bir değerlendirme yapıp, hangisi sizin için daha doğru ve etkili sorusuna cevap arayacağız. Hadi başlayalım!

 

Başlarken cevaplanması gereken ilk soru : derdimiz ne?

Size çok basit bir “X daha iyidir, onu kullanın” gibi bir cümle söyleyeceğimizi sanmıyordunuz değil mi? Her birimiz her ne kadar aynı alana gönül vermiş olsak da farklı amaçlara, farklı karakterlere sahibiz. Bu yüzden bir sonuca varmadan önce her birimizin kendini tanıması, ufak bir sorgulamaya gitmesi önemli. İlk adımsa amacınızı belirlemekten geçiyor. Neden filmlerinizi, videolarınızı, çalışmalarınızı bir video barındırıcı sistemde yayınlamak istiyorsunuz? Amacınız sektör profesyonellerine yeteneklerinizi göstererek bu alanda çalışmanıza yardımcı olmak mı? Bir portfolyo oluşturmak ve iş almak mı? Filminizi daha geniş kitlelere izlettirmek mi? Vimeo ve Youtube her ne kadar dışarıdan bakıldığında aynı işlevi yerine getiriyor gibi görünseler de aslında size getireceği sonuçlar açısından oldukça farklı platformlar. Vimeo hem Türkiye’de hem de yurtdışında daha çok profesyoneller tarafından kullanılırken, Youtube daha izleyiciler tarafından kullanılıyor. Bu ne demek? Eğer sektör içerisinde isim yapmak, filmlerinizi profesyonellere ulaştırmak, yaptığınız çalışmaları sergileyerek iş almak istiyorsanız Vimeo daha avantajlıyken; filmizin ya da çalışmalarınızın daha fazla izlenmesini, kitlelere ulaşmasını istiyorsanız Youtube öne çıkıyor. Şöyle düşünebilirsiniz Vimeo’da çalışmalarınızı izleyenler bir festivalin değerlendirme kuruluyken, Youtube’da filminizi izleyenler festival izleyicileridir.

 

Bulunabilirlik sorunsalı

İlk maddedeki soruyu cevapladıktan sonra geliyoruz bir sonraki aşamaya. Filminizi, çalışmalarınızı hangi amaçla olursa olsun sonuçta birileri izlesin diye yayınlıyorsunuz. Peki bu insanlar kendi çevrenizden olmadığına göre onlara nasıl ulaşacaksınız. Bu noktada “bulunabilirlik” kavramı devreye giriyor. Dijital dünyaya az çok hakim olanların bildiği kavram SEO işte bu noktada çok önemli. Yani çalışmalarınızı izlemesini istediğiniz insanların sizi bilmeden, size ulaşmasını sağlamak doğru “anahtar kelimeler”den geçiyor. Youtube bir Google markası olarak bu konuda büyük fark atıyor. Dünyanın Google’dan sonraki en büyük arama motoru olması da bunun kanıtı. Örneğin biri Google’da “ödüllü kısa film” arattığında öncelik her zaman Youtube videolarının. Benzer şekilde “izleyici” diye tabir ettiğimiz kesim de artık bu aramaları direkt Youtube üzerinden yapıyor. Ancak bu avantajına rağmen Youtube, filmleri kategorilendirmede pek başarılı değil maalesef. Genel kategoriler seçip, videonuza verdiğiniz anahtar kelimelerle özelleşmenizi bekliyor. Her gün binlerce video yüklenen bir platformda insanların da anahtar kelimeleri manipüle etmemesi mümkün değil, bu da aslında sizi arayan ama kalabalıktan sizi bulamayan insanlara ulaşmak açısından önemli bir dezavantaj. Vimeo ise arama motorlarıyla arası Youtube kadar olmasa da iyi olmasına rağmen kendi içindeki ayrıntılı kategorilendirme seçenekleriyle farklılaşıyor. Vimeo kullanıcıları da bu kategorileri kullanmada Youtube kullanıcılarından daha aktifler. Vimeo’da her biri ayrı ayrı takip edilebilen alt ve üst kategorilerin yanında gruplar ve kanallar da insanların size ulaşmasında etkili olabiliyor. Yani Youtube’da bulunabilir ve ulaşılabilir olmanın yolu çok içerik yüklemekle ve çok izlenmekle bağlantılıyken; Vimeo’da doğru kategorilendirmeyle bağlantılı. Dolayısıyla genel bir kitleye ulaşmak için Youtube etkili iken, belli bir türde ya da kategoriye odaklanan insanlara ulaşmak için Vimeo avantajlı.

 

Gizlilik ve şifreleme

Bizim gibi film alanında profesyonel olarak çalışıyorsanız filmlerinizin, videolarınızın gizliliği önemli. Çünkü bu platformlar sadece “herkes”e ulaşmak için değil, mesleki anlamda birer portfolyo alanı da aynı zamanda. İşin web developer tarafıyla da ilgili olan bir ekip olarak o kadar işi, çalışmayı kendi serverlarınızdan müşterilerinizle paylaşmanız oldukça sıkıntılı ve zahmetli. Oysa Vimeo ve Youtube üzerinden çok daha etkili barındırabiliyorsunuz. Film festivalleri, sektör çalışanları ya da müşteri söz konusu olduğunda, herkesin izlemesine açmak istemediğiniz projeleriniz için her iki platformun da kendince çözümleri var. Youtube, videolarınızı “Özel” seçeneğiyle yüklemenize ve sadece linki gönderdiğiniz kişilerle paylaşmanıza imkan verirken, Vimeo ise videonuza bir şifre koymanızı sağlıyor. Her ikisinin de kendi içinde eksikleri olduğunu söylemem lazım. Neden derseniz? Youtube “özel” seçeneğiyle kaydettiğiniz videoyu kanalınıza gelen insanlara hiçbir şekilde göstermiyor ki bu oldukça olumlu, ancak linki gönderdiğiniz herkes video kanalda olduğu sürece istediği zaman istediği gibi girip izleyebiliyor. Hatta linki başkalarıyla paylaşarak başkalarının da izlemesini sağlayabiliyor ki bu kısmı sıkıntılı. Vimeo’da ise gizlilik seçenekleri daha gelişmiş. İsterseniz sadece kendi takipçilerinize, sizin takip ettiklerinize açabilir, ya da şifreleyebilirsiniz. Şifreyi gönderdiğiniz kişiler izleyebiliyor evet ama siz şifreyi değiştirdiğiniz anda filminizin kimler tarafından izleneceğini de değiştirebiliyorsunuz aslında ki bu da profesyonel hayatta oldukça işe yarıyor.

 

Teknik meseleler

İki platform arasında sizin de fark edebileceğiniz belirgin bir teknik farklılık var. Her iki platform da yüklediğiniz videoları kendi içinde işleyerek insanlara sunar. Bu sistemin sağlıklı işleyebilmesi için gerekli elbette ancak Youtube’da amaç videoyu takılmadan, bekletmeden oynatmakken; Vimeo’da kaliteyi bozmadan izletebilmek. Bu da haliyle izleyen tarafında bazen sıkıntılara yol açabiliyor. Her iki platformda da olan bir filmi Youtube’da hiç sorunsuz izlerken, Vimeo’da duraklamalarla, takılmalarla izleyebiliyorsunuz. Burada gene ilk soruya dönmek gerek. Eğer filminizin izlenmesi gibi bir hedefiniz varsa Youtube izleyicisi izlemeye başladığı anda ufak bir takılmada gider. Vimeo’da ise izleyici düşük kalite gördüğünde gider.

Bir de bizim gibi film yapanlar için önemli bir “versiyon” konusu var. Bir çalışma zaman içerisinde değişebilir, yenilenebilir, revize edilebilir. Mevcut yükleme üzerinden yorumları, izlenme oranlarını vs kaybetmeden güncelleyebilmek önemli bir avantaj. Youtube size bununla ilgili bir hak tanımaz ancak Vimeo üzerinden mevcut filminizi / videonuzu güncelleyebilirsiniz.

 

Sonuç itibariyle her iki platform da kendi içinde avantaj ve dezavantajlara sahip. Derdiniz “kitle” ve “izlenme” ise Youtube daha öne çıkarken, mesleki açıdan fayda sağlamak istiyorsanız Vimeo avantajlı hale geliyor. İki platformdan birini tercih edebileceğiniz gibi, ikisinde de yer alıp, platformları kullanma şeklinizi ve amacınızı farklılaştırmayı da deneyebilirsiniz. Ancak unutmayın bu platformlar “sosyal” platformlardır ve yer aldığınız anda gerçekten sonuca ulaşmak istiyorsanız aktif olmanız önemlidir. O yüzden kısıtlı zamanı olanlar, yeterince ilgilenemeyeceğini düşünenler için bir tanesini seçip ona odaklanmayı daha doğru buluyoruz. Zamanı olanlaraysa bunu demiyoruz, her ikisine de yüklenin gitsin :)

Pazarlama & PR Dersleri

kurmacakafa. fictionhead. blue // storyteller. dreamer. film director. entrepreneur // film. photography. visual arts // Parazit Film. Kısa İyidir